USA: Stoupenců hnutí pro-life přibývá

15. srpen 2012 | 20.00 |

Počet Američanů, kteří se identifikují s postojem pro-life (tedy pro právo nenarozeného dítěte na život), stoupá. Počet zastánců "pro-choice" (zastánců umělých potratů) naopak klesl na historické minimum. Ukazuje to dlouhodobý průzkum veřejného mínění, který v USA provádí Gallupův ústav.

Gallup Poll toto téma sleduje od roku 1995. Každý rok pokládá reprezentativnímu vzorku Američanů tutéž otázku: Pokud jde o téma umělých potratů, považujete se za "pro-choice" nebo "pro-life"?

Gallup Poll 2012

Detailnější pohled na tento trend nabízí následující tabulka. První sloupec uvádí procento respondentů, kteří se označovali jako "pro-choice" v období let 2001-2008, druhý v období 2009-2012.

Gallup Poll 2012

Podíl zastánců umělých potratů klesl ve všech demografických skupinách s výjimkou lidí bez vyznání. Největší pokles byl zaznamenán u mladých dospělých do 35 let (o 7 procentních bodů) a u lidí s vysokoškolským vzděláním (o 10 procentních bodů).

"Američané od roku 2009 zůstávají v průzkumech rozdělení nebo se mírnou většinou kloní k postoji pro-life, zatímco v přechozím období zřetelně převažoval postoj pro-choice," shrnuje výsledky Gallup Poll.

"Postoje Američanů se v uplynulých letech posunuly, takže některé demografické skupiny, ve kterých dříve převládal postoj pro-choice, jsou nyní rozděleny na dvě téměř shodné poloviny. A ve skupinách, které byly dříve rozděleny, nyní zřetelně převažuje postoj pro-life."

[Zdroj: Gallup Poll; Gallup Poll]

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře