Irsko: 10 000 lidí na vigilii za právo na život

12. prosinec 2012 | 19.00 |

V podvečer 4. prosince se před budovou parlamentu v centru Dublinu sešlo 10 000 lidí, aby dali premiérovi Enda Kennymu a jeho vládnoucí straně Fine Gael najevo, že si nepřejí legalizaci umělých potratů v Irsku.

Irsko

Irská ústava zaručuje každému člověku právo na život od okamžiku početí a vražda nenarozeného dítěte je tu trestným činem. Kvůli této legislativě chránící lidský život je Irsko dlouhodobě terčem kritiky mezinárodních pro-potratových organizací, které usilují o to, aby Irsko bylo k legalizaci umělých potratů donuceno OSN nebo EU. V reakci na sílící mezinárodní nátlak irský premiér Enda Kenny v listopadu oznámil, že jeho vláda připraví návrh zákona, který by irskou legislativu liberalizoval.

Tento záměr vyvolal v Irsku pobouření i proto, že v únoru 2011 Enda Kenny v rámci své předvolební kampaně výslovně slíbil, že jeho strana nepodnikne žádné kroky k legalizaci umělých potratů.

Úterní vigilii před budovou parlamentu společně zorganizovaly irské pro-life skupiny ProLife Campaign, Youth Defence, LIFE Institute a Family & Life. Deset tisíc lidí premiérovi vzkázalo Keep your promise! (Dodrž svůj slib!) a Keep Ireland abortion-free! (Nech Irsko bez potratů!).

Dalším mottem manifestace bylo Love them both! (Milujte je oba dva!). Účastníci vigilie tak dali najevo, že odmítají premisu zastánců zabíjení nenarozených dětí, že narozené dítě je nepřítelem matky a je třeba si mezi nimi vybrat. Organizátoři citovali údaje Světové zdravotnické organizace (WHO), podle nichž Irsko patří k zemím s nejnižší mateřskou úmrtností na světě. Irsko má dokonce dvakrát nižší mateřskou úmrtnost než sousední Velká Británie, kde jsou umělé potraty legální.

"To znamená, že Irsko - jedna z nejbezpečnějších zemí na světě pro nenarozené dítě - je zároveň jednou z nejbezpečnějších zemí na světě pro těhotnou ženu," prohlásila Niamh Ui Bhrian, hlavní organizátorka akce. "Nechme to tak."

Průzkumy veřejného mínění v Irsku dlouhodobě ukazují, že většina Irů souhlasí s ústavou, která chrání právo na život od okamžiku početí, a nechtějí na irských pro-life zákonech nic měnit.

"Jsem tady, protože jsem přesvědčená, že každý nevinný člověk má právo na život," řekla novinářům jedna z účastnic manifestace. "Bez práva na život ztrácejí všechna ostatní práva smysl. Jsem tady kvůli nenarozeným dětem, které se samy nemohou bránit. "

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře