Článek Přirozené plánování rodičovství vs. antikoncepce

Vložit nový komentář (moderovaná diskuze)

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Moderované komentáře k článku: Přirozené plánování rodičovství vs. antikoncepce

24. 05. 2010 - 12:43

hospodynka: Na videa nemám čas koukat, nějak tomu plánovanému rodičovství nerozumím.

---
hospodynka.pise.cz

25. 05. 2010 - 16:36

pro-zivot: Děkuji za projevený zájem. Chystala jsem se sepsat dlouhou a vyčerpávající odpověď (která by určitě vydala na tři články,jak už to mám ve zvyku ), ale byla jsem příjemně překvapena (ba téměř šokována )zjištěním, že heslo "přirozené plánování rodičovství" je (až na nějaké drobnosti) velmi kvalitně zpracováno na české Wikipedii, takže pro základní představu o tom, co to je PPR, odkazuju tam:

http://tinyurl.com/35s789c

Co mi tam chybí je jednak zdůraznění výhod, které má PPR proti antikoncepci (zejména proti HA) - nejsou s ní spojena žádná morální dilemata (což se o HA nedá říct, tedy v případě, že je pro vás případný potratový účinek, tedy smrt počatého/nenarozeného dítěte, eticky nepřijatelný)), je absolutně zdravotně nezávadná (což se o HA nedá říct), nezatěžuje životní prostředí (což se o HA nedá říct), je zcela zdarma (což se o HA nedá říct), přispívá ke znalosti vlastního těla a včasnému zachycení případných zdravotních problémů (což se o HA nedá říct) a podle svědectví řady uživatelů má příznivý vliv na manželské soužití (což se podle některých uživatelů HA o HA rozhodně nedá říct).

Zadruhé tam není dostatečně zdůrazněno, že když dnes mluvíme o PPR, máme na mysli SYMPTOTERMÁLNÍ METODU PPR. Článek na Wikipedii vyjmenovává "několik metod", jako by byly rovnocenné, COŽ ROZHODNĚ NEJSOU. (Konkrétně "kalendářní metodu" LPP velmi důrazně nedoporučuje.)

Jak už bylo uvedeno v článku, pro konkrétní informace o symptotermální metodě PPR nebo pro absolvování kurzu doporučuju kontaktovat Ligu pár páru:

http://www.lpp.cz/

Jinak musím říct, že slovenská LPP má lépe zpracované internetové stránky než ta česká, takže pro informace bych určitě klikla i tam:

http://www.lpp.sk/

A jen pro úplnost dodávám, že Couple to Couple League vznikla již na začátku 70. letech v USA s cílem šířit osvětu a znalosti o symptotermální metodě přirozeného plánování rodičovství a tzv. ekologickém kojení. Dnes má pobočky po celém světě; mimo jiné i v ČR a Slovensku, jak už bylo řečeno.

---
pro-zivot.pise.cz

25. 05. 2010 - 16:38

pro-zivot: Ještě poznámka: Odkaz zkopírujete pomocí Ctrl + C .

---
pro-zivot.pise.cz

15. 09. 2010 - 08:07

ignác pospíšil: Nebo se můžeš PPR a pro-life tématům věnovat tady - byl bych Tvojí účastí a pomocí velice potěšen:

http://www.katopedia.cz/

28. 05. 2010 - 14:00

jara: Ahoj, nic ti nebrání přeci editovat článek HA a nebo PPR sama. Wikipedia je komunitní projekt. Stačí kliknout nahoře na tlačítko „editovat“...

Jinak o STM se říká, že je nevhodná pro lidi žijící hektickým životem (různé doby stávání) a nebo co sportují (střídání teplota např. bazén apod.). Jestli o tom víš víc, bylo by fajn ty hesla rozšířit. Díky Ti!

27. 12. 2010 - 14:16

marieke*: Tohle je věc na které se asi nikdy neshodneme Nepovažuju antikoncepci za potrat ani vraždu (HA zabraňuje ovulaci a to nemá s dítětem nic společného, stejně jako spermie je dokud neoplodní vajíčko pořád jenom spermie). Kdyby ženy ve 21.stol. nemohly užívat antikoncepci podle svého výběru tak jsme zase zpátky ve středověku. A těch nechtěných dětí! Nemyslíte, že tím by se počet potratů akorát zvětšil? Plánované rodičovství je možná cestou pro katolíky a jiné věřící, kteří mají ve zvyku mít hromadu dětí, ale já si to teda nedokážu představit. Každý rok rodit dítě? Ne, díky. Na miminko se těším, ale chci si rozhodnout SAMA, kdy bude a do té doby se chránit, aby nepřišlo, když absolutně nebudu připravená.

---
marieke.pise.cz

28. 12. 2010 - 09:43

pro-zivot: Pozor, tady došlo k nedorozumění.

Antikoncepce (anti-koncepce, "koncepce" znamená latinsky "početí") je samozřejmě něco absolutně jiného než umělý potrat.

"zabraňuje ovulaci a to nemá s dítětem nic společného, stejně jako spermie je dokud neoplodní vajíčko pořád jenom spermie"

To je naprostá pravda a k tomu nemám co dodat. Pokud jde čistě o předcházení početí (antikoncepci), není tu z tohoto hlediska žádný problém.

Problém je v tom, že většina toho, co se v ČR prodává jako antikoncepce (HA, nitroděložní tělíska) má ve skutečnosti dvojí účinek. První je antikoncepční (blokuje ovulaci, tudíž nemůže dojík k početí). Ten však nefunguje vždy, tudíž v případě, že selže, MŮŽE dojít k početí a v tom případě nastoupí druhý účinek - abortivní. Abortivum (od slova "abortus" - "potrat") je přípravek nebo prostředek, který způsobuje smrt embrya (počatého/nenarozeného dítěte), tedy jinými slovy umělý potrat.

Většina uživatelek tohle bohužel neví, i když v příbalových letácích to uvedeno je. Obvykle je to však formulováno tak, aby průměrná uživatelka nepochopila, o co jde (např. se používá zavádějící výraz "oplodněné vajíčko", přestože správný odborný termín je "embryo").

Nerozumím však druhé části komentáře. Píšete: "Plánované rodičovství je možná cestou pro katolíky a jiné věřící, kteří mají ve zvyku mít hromadu dětí, ale já si to teda nedokážu představit. Každý rok rodit dítě?"

Kdyby někdo chtěl mít každý rok dítě (nic proti tomu), tak nemusí používat žádnou metodu předcházení početí. PPR je metodou předcházení početí, která je alternativou k umělým formám antikoncepce, protože je založená na jiném principu. Podstatné však je, že JE STEJNĚ ÚČINNÁ JAKO UMĚLÁ ANTIKONCEPCE. Proto ji taky lidé používají, kdyby měla vysokou míru selhání, nemělo by to příliš smysl.

Tady často dochází k nedorozumění, protože hodně lidé si myslí, že PPR je totéž, co tzv. kalendářní metoda. NENÍ TO PRAVDA. Když dnes mluvíme o PPR, máme tím na mysli symptotermální metodu. A když se podíváte na Wikipedii, vidíte, že STM má účinnost srovnatelnou s HA a podstatně lepší než ostatní druhy antikoncepce kromě nitroděložního tělíska.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Spolehlivost_antikoncepce

Pro informace o STM PPR a o tom, jak se používá, doporučuju odkazy v článku. V češtině vyšlo několik učebnic - i kdybyste to sama nechtěla používat, nikdy není na škodu trochu si rozšířit obzory... Z vlastní zkušenosti vím, že není nijak zvlášť těžké se to naučit. A pak jsou tu Liga pár páru a brněnské sdružení CENAP, které nabízejí kurzy pro zájemce.

Děkuju, že moje články čtete a přemýšlíte nad nimi. Přeju pěkné svátky a vše nejlepší v novém roce

---
pro-zivot.pise.cz

07. 01. 2011 - 11:53

marieke: Já to pořád nechápu HA ale nemá sama o sobě abortivní účinek, ne? Pokud nepočítám třeba Postinor, který se bere v "nouzi", např.když někomu při styku praskne kondom, ale když beru HA pravidelně tak to automaticky neznamená, že to působí abortivně, ne?
Tu symptotermální metodu jsem si vyhledala a zní to zajímavě, fakt mě překvapilo, jak je účinná Ale na to je asi potřeba dobře znát své tělo a reakce a hodně to hlídat.
Jinak Vám taky vše nejlepší do nového roku

---
marieke.pise.cz

08. 01. 2011 - 04:16

pro-zivot: Právě že má, resp. může mít.

Mechanismus HA je trojí:

1. zastavuje ovulaci (antikoncepční účinek)
2. zahušťuje hlen děložního čípku, takže pro spermie je těžší jím proniknout (antikoncepční účinek)
3. narušuje děložní sliznici, takže pokud selžou mechnismy 1. a 2. a dojde k početí dítěte, toto dítě (embryo) ve stáří cca 5 dnů se nemůže zachytit v děloze (jak by tomu bylo za normálních okolností), a umírá. To je abortivní účinek. Nepůsobí proti početí dítěte (antikoncepce), ale funguje tak, aby způsobil smrt již počatého, žijícího jedince (embrya).

Otázka samozřejmě je, jak často antikoncepční účinek selhává a jak často nastupuje účinek abortivní. Čísla se udávají dost různá, od nějakých 5% až k 70%. Záleží to na konkrétním složení té které pilulky. Že k tomu však dochází, je fakt.

Přirozené plánování rodičovství není tak náročné, jak může na první pohled vypadat Ráno ještě předtím, než vstanete z postele, si změříte teplotu, to je otázka minuty. No a několikrát během dne, když jdete na malou, si zároveň zkontrolujete výskyt hlenu (takhle napsané to možná vypadá divně, ale vážně to není nic nechutného ). Večer to zapíšete do tabulky a vyhodnotíte. Chce to, aby si člověk na začátku poctivě nastudoval pravidla (a to zdůrazňuju), ale pak už je to jednoduché.

---
pro-zivot.pise.cz

10. 01. 2011 - 19:37

martin*: Já bych byl učitě opatrnější ohledně údajné spolehlivosti symptotermální metody (ostatně i její jednoduchosti). Mám pocit, že čísla na Wikipedii úplně nesedí. Autoři se sice odkazují na knihu Contraceptive technology, ale tam jsou přirozené metody s jinými údaji: "perfektní užití" 3-5, "typické" 25.

Rovněž považuji za sporné, mluvit o potratu v případě, kdy k těhotenství ještě ani nedošlo, tj. oplodněné vajíčko nezahnízdilo v děloze.

Na druhou stranu je třeba uznat, že symptotermální metoda nemá vedlejší účinky a pokud vyhovuje oběma partnerům, kteří se zároveň nebrání početí, tak může být fajn.

11. 01. 2011 - 09:07

pro-zivot: 1. Tvrdíte tedy, že Wikipedie uvádí špatný údaj? Já jsem tuhle konkrétní knihu nečetla, ale vím, že i jiné zdroje uvádějí podobné údaje - Pearl Index max. okolo dvou procent, často ještě menší. Když mi dáte pár dní, tak vám ty údaje vyhledám a přepíšu sem.

Nebude problém v tom, že autoři jako PPR uvádějí i kalendářní metodu? Ta má skutečně Pearl Index okolo 25%. Jenže tu dneska nikdo, opakuju NIKDO nedoporučuje. Mnoho lidí, kteří se v tématu neorientují, však bohužel stále považuje PPR a kalendářní metodu za synonyma. Proto tu pořád dokolečka opakuju, že když dnes mluvíme o PPR, máme tím na mysli symptotermální metodu.

2. Ne, tady není ABSOLUTNĚ NIC sporného.

Definice umělého potratu: úmyslné usmrcení nenarozeného dítěte (embrya nebo plodu).

Může HA způsobit smrt embrya? Ano, může, a víme, že i způsobuje.

Hrajete si se slovy, abyste tu pro vás nepříjemnou skutečnost "okecal". To se v poctivé diskusi nedělá.

3. Zřejmě to děláte naschvál. Tak ještě jednou. Symptotermální metoda se používá PRO PŘEDCHÁZENÍ POČETÍ. (Samozřejmě je velmi užitečná i pro manžele, kteří naopak touží po dítěti, protože jim pomůže určit dny, kdy je otěhotnění nejpravděpodobnější, ale to teď nechám stranou). Kdyby se manželé početí nebránili, pak nemusí užívat ŽÁDNOU metodu předcházení početí. Když manželé naopak mají důvod početí předcházet, NEMĚLO BY SMYSL používat něco, co stejně s vysokou pravděpodobností selže.

Pokud je STM, která má Pearl Index max. 2%, vhodná jen pro ty, "kteří se zároveň nebrání početí", pak nevím, pro koho je vhodná pilulka (která má Pearl Index zhruba stejný) a kondom (Pearl Index 17%).

---
pro-zivot.pise.cz

11. 01. 2011 - 09:34

pro-zivot: Tak teď jsem se znovu podívala na tu Wikipedii, a jde o váš omyl, Martine. (Kdybych chtěla být jízlivá, tak řeknu, že se opět potvrdilo, jak nepozorně čtete

Autor článku na Wikipedii neodkazuje na knihu "Contraceptive technology", jak tvrdíte vy, ale na studii nazvanou "The effectiveness of a fertility awareness based method to avoid pregnancy in relation to a couple’s sexual behavior during the fertile time: a prospective longitudinal study.", která vyšla v časopise "Human Reproduction" v roce 2007.

Jak máte tu tabulku, tak u STM máte jako horní index šestku v hranatém rámečku, tak se ve Wikipedii označuje odkaz na zdroj, odkud ten údaj pochází. Dole pod článkem máte refence, no a jako šestka je tam uvedena ta studie, jejíž název jsem sem právě okopírovala.

Studie je z roku 2007, což jsou podle mě dost aktuální údaje. Tu knihu "Contraceptive technology" jsem jak říkám nečetla, ale zřejmě bude starší a bude mít ohledně PPR zastaralé údaje (podle toho Pearl Indexu bych řekla, že jako PPR uvádějí i kalendářní metodu, což je jasná chyba, to už dnes nikdo nedělá), což bude zřejmě ten důvod, proč autoři hesla na Wikipedii v případě přirozených metod sáhli k aktuálnějšímu zdroji.

---
pro-zivot.pise.cz

23. 01. 2012 - 18:27

jana*: Hezký večer,
chtěla bych se zeptat jaké všechy knihy ohledně a další informační prameny ohledně STM doporučujete? A pak také co se týče škole, je vážně třeba? Zatím jsem přečetla od Ligy pár párů stručnou učebnici symptotermální metody přirozeného plánování rodičovství. Je velice zajímavá, ale zatím si nejsem natolik jistá abych sama dokázala praktikovat. JInak u STM se mi velice líbí že nemusí znát jak je na tom kdo z rodiny zdravotně což by bylo asi u HA třeba a nemsím se bát žádných vedlejších účinků.
Předem děkuji za radu
Jana

26. 01. 2012 - 01:04

pro-zivot: Hezký večer i vám

Já jsem se PPR učila podle knížky "Přirozené a spolehlivé plánování rodičovství", autoři MUDr. Květoslav Šipr a MUDr. Helena Šiprová, vydalo nakladatelství GLORIA ve spolupráci s Instititem pro odpovědné rodičovství v roce 1995. Je psaná hodně "polopatisticky", takže je vhodná pro člověka, který o PPR vůbec nic neví, jako jsem tenkrát byla já.

Dobrá je i publikace "Umění přirozeného plánování rodičovství", autoři John a Sheila Kippleyovi, vydala Matice cyrilometodějská v roce 1995. Je obsáhlejší, podrobněji rozebírá výjimečné situace, které ohledně PPR mohou nastat, ale na druhou stranu tu je (podle mého názoru) PPR popsáno pro nováčka méně srozumitelně - kdybych ji četla jako první, asi by mě spíš odradila, protože by mi PPR přišlo moc složité.

Takže já bych doporučila opatřit si nejdřív první knížku, a potom pro doplnění a prohloubení i tu druhou. V knihkupectvích už ale nebudou, takže zbývají antikvariáty a knihovny. Např. v MKP v Praze mají obě (bohužel nevím, odkud jste).

Snad jsem vám trochu pomohla. Kdybyste potřebovala, klidně zase napište. Per aspera ad astra!

---
pro-zivot.pise.cz

21. 05. 2012 - 14:14

kolibřík: Dobrý den, mám dotaz trochu od jinud. A to zda neexistuje nějaké fórum přímo pro ty, kteří PPR praktikují z přesvědčení? Já s tím upřímně zápasím, ale občas mi to "leze na mozek" a hodilo by se mi pár úplně obyčejných a praktických rad, jak to chodí jinde (např. jak si elegantně s mužem sdělovat "jak na tom právě jsme". Mám za to, že u nás trochu vázne komunikace a pak to vede k různým nedorozumněním). Prostě, všechno ani s vlastním mužem neproberu a ti, se kterými bych o tom mluvila oči v oči bohužel nejsou. Děkuju!

02. 06. 2012 - 12:01

pro-zivot: Dobrý den,

o podobném fóru bohužel nevím. Jediné, co mě napadá, je zkusit kontaktovat přímo některý lektorský pár. Liga pár páru na svých stránkách uvádí kontakty, takže předpokládám, že když je oslovíte e-mailem, nebudou se zlobit : )

http://www.lpp.cz/?a=6

Konkrétně u manželů Novákových jsem jednou byla na přednášce a působili na mě jako velmi sympatičtí lidé ochotní kdykoli poradit. Přidávám odkaz na zajímavý rozhovor s nimi:

http://www.rodinnyzivot.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=80&Itemid=26

---
pro-zivot.pise.cz

15. 03. 2012 - 20:32

alisa: Zajímavá videa