Článek Otázka, na niž mi obhájce kondomů odmítl odpovědět

Vložit nový komentář (moderovaná diskuze)

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Moderované komentáře k článku: Otázka, na niž mi obhájce kondomů odmítl odpovědět

22. 01. 2011 - 08:05

-tn-: Než se tady do toho pustí náš známý "martin", rád bych vyslovil díky za tento blog, který stojí autorku jistě mnoho sil, času, znalostí a studií.

25. 01. 2011 - 10:29

pro-zivot: Dík Kdyby to byla nějaká věcná kritika, tak to naopak uvítám. Jenže když už podesáté opakuju, že "Contraception" je pro-antikoncepční časopis, a proto je směšné podezírat ho z manipulování studií v neprospěch antikoncepce, a on to podesáté odmítá vzít na vědomí, tak si člověk říká, že i s Maďarem by se domluvil líp.

---
pro-zivot.pise.cz

22. 01. 2011 - 13:06

marieke: A co teda mají používat (proti nákaze AIDS) místo kondomu? Pořád je to jediná nejlepší ochrana proti pohlavním nemocem, ostatní ochrany chrání proti otěhotnění, ale ne PPN.
Kdyby fungovala větší osvěta už dávno (a podpořil to i papež, který teprve nedávno opatrně připustil, že kondomy můžou být v zemích, kde miliony lidí umírají na AIDS užitečné)tak by tam tolik lidí nemuselo umírat.

---
marieke.pise.cz

22. 01. 2011 - 20:17

beran: Tož se na to podívejme z nekřesťanské perspektivy.

Člověk chce souložit, je to takový promiskuitní vzorec chování, který si oblíbil tak, že bez něj by jeho život už nebyl dost "kvalitní". Jenže v přírodě, do které člověk patří, platí takové ošklivé pravidlo. "Výběr" se mu říká. Co to pravidlo udělá s promiskuitními lidmi? Eliminuje je jako nositele "trvale neudržitelného" vzorce.

S kondomem i bez. V případě prvním pro selhání techniky, v tom druhém pro plnou expozici infekce i bez selhání techniky.

Co mají dělat Afričané? Křesťané by věděli. Milion mladých Afričanů už souhlasil: http://www.prweb.com/releases/2011/01/prweb4974274.htm

Vše dobré, B.

---
vpravo.blog.cz

24. 01. 2011 - 13:49

pro-zivot: Ad Marieke: Děkuju za komentář, ale nemůžu s ním souhlasit.
Kondom není jediná cesta, jak zabránit šíření AIDS, a není ani nejlepší.
Země, které se vydaly druhou cestou - apelem na zodpovědné sexuální chování, tzn. abstinenci nebo věrnost partnerů, bojují proti šíření AIDS podstatně úspěšněji.
Příkladem jsou Uganda nebo Filipíny.
Doporučuju článek Radima Ucháče, který srovnává situaci v Thajsku a právě na Filipínách. Thajsko se rozhodlo bojovat proti šíření AIDS propagací kondomů, Filipíny tou druhou cestou. Výsledky? Na ty se podívejte sama: http://res.claritatis.cz/download/2009-08.pdf (Odkaz je v pdf, článek začíná na str. 8.). Samozřejmě nemusíte souhlasit s NÁZORY autora, ale FAKTA - tj. statistiky nakažených AIDS - popřít nemůžete.
A ještě jeden odkaz. Profesor Edward Green ředitel programu prevence AIDS z Harvardské univerzity, říká: "Teoreticky by preservativ měl fungovat, a teoreticky by jeho používání mělo vést k lepším výsledkům, porovnáme-li jej s oblastmi, kde se neužívá. Ale to je teorie... Žádnou souvislost mezi rozšířeným užíváním preservativu a omezením nákazy nevidíme" http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=11110

Ad Beran: Díky!

---
pro-zivot.pise.cz

24. 01. 2011 - 11:39

trošku reálnější pohled: Článek je sice hezkej, ale o skutečném stavu věci nevypovídá vůbec nic. Jednak jeden výzkum ze španělska je nic neříkající... Třeba u Nás naopak spotřeba antikoncepce vzrostla, a počet potratů se rapidně snížil. V UK, Německu a např. Švédsku jsou čísla podobná...
Další věc: Nelze obviňovat výrobce z nesprávného používání výrobku. Což mimochodem u kondomu, tvoří podstatnou část neúspěšnosti ochrany. Dále pak autorka zcela opomíná to, že pohlavní styk z nakaženým ještě nutně nemusí vést k nákaze, a také to že všichni nežijeme v africe. Jiným způsobem pokud spím s Janou odvedle,která chodí jen dva roky se mnou a s nikým jiným nespala, a do Afriky nejezdí... je nákaza AIDS pravděpodná asi tak že se mnou spadne letadlo, nebo mě zajede auto na ulici....
Autorce než něco napíše, doporučuju ověřit si více faktů, a čerpat s více nezávislých pramenů (a nejenom těch katolických nebo pro-life) jinak totiž se tyhle informace jeví jako tendeční a neseriózní... O volání někoho k zodpovědnosti, nemůže být ani řeč... Bylo by to totiž to samé jako volat k zodpovědnosti za požáry, výrobce zapalovačů a sirek, nebo Vinaře k zodpovědnosti za Alkoholiky

24. 01. 2011 - 15:13

pro-zivot: Nevím, proč jste se nepodepsal/a, ale zkusím to s vámi.

Můj pohled na věc je reálný, protože vychází z reálných čísel,nikoli z teorií. To je přesný opak postoje zastánců kondomů, kteří berou v úvahu jen to, jak by kondom teoreticky MĚL fungovat, ale to, že v praxi to je o dost jinak, odmítají brát na vědomí.

Vysvětlete, proč by španělská studie neměla být vypovídající. Obviňujete autory ze zmanipulování studie? Tak závažné obvinění musíte podpořit důkazy, jinak se jedná o nactiutrhání autorů.

S tou Českou republikou nemáte tak docela pravdu. Zaprvé v 90. letech došlo i k jiným změnám - např. k tomu, že potraty přestaly být zdarma (hrazené z pojištění), ale matky si je musí platit. Za druhé se zvýšila i spotřeba abortiv (přípravky způsobující smrt embrya), které však nejsou započítávány do statistik. A za třetí poslední tři roky počet potratů opět stoupá.

UK má i přes vysoké užívání antikoncepce a povinnou sexuální výchovu jednu z nejvyšších potratovostí v Evropě. Špatný pokus.

Pohlavní styk s nakaženým ještě nutně nemusí vést k nákaze, to je pravda. Ale stejně tak nutně nemusí vést k otěhotnění. (Předpokládám, že to byla narážka na ten Pearl Index.)

Příklad s paní či slečnou Janou je úplně mimo mísu. Pokud ani Jana ani vy nemáte AIDS, ona je věrná vám a vy jste věrný jí, pak je vše v pořádku a AIDS se nakazit nemůžete. (V tom případě je ovšem používání kondomů jako prevence AIDS úplně zbytečné.) My se tu však bavíme o něčem jiném. O pohlavním styku s HIV pozitivní osobou. S mnoha HIV pozitivními osobami.

Teď k těm pramenům. Vtip je v tom, že to NEJSOU katolické ani pro-life prameny, ale jejich přesný opak.

Časopis Contraception, ve kterém vyšla studie, vydává pro-potratová organizace ARHP. Její postoj k antikoncepci, abortivům a umělým potratům si můžete přečíst zde:

http://www.arhp.org/Topics

Přesně opačný, než je postoj hnutí pro-life nebo katolické církve.

Guttmacher Institute je sesterská organizace antikoncepčního a potratového gigantu Planned Parenthood. Jeho postoje nemohou být postojům hnutí pro-life či postojům katolické církve vzdálenější.

Nejste první, kdo to zkouší. Je fascinující, kolik zastánců antikoncepce radši obviní organizaci, která je PROPAGÁTOREM antikoncepce, že falšuje studie v neprospěch antikoncepce (!), než aby si přiznali, že prostě neměli pravdu a že realita je taková, jaká je. Myslím si, že takhle nějak zní definice fanatika

Čili odpověď na moji otázku: Když výrobce automobilů tvrdí, že jeho výrobek funguje nějakým způsobem, tj. normálně mu fungují brzdy, jenže ony ve skutečnosti negungují a tím způsobí škodu na majetku, zdraví či životech lidí, zákazník má právo na tučné odškodné.

Když výrobce kondomů tvrdí, že jeho výrobek funguje nějakým způsobem, tj. zabraňuje přenosu AIDS, jenže on tak ve skutečnosti negunguje a tím způsobí škodu na majetku, zdraví či životech lidí, zákazník nemá právo na nic a výrobce je vysmátý.

Super. To jsem chtěla vědět.

---
pro-zivot.pise.cz

25. 01. 2011 - 11:56

pro-zivot: Mimochodem ani příklad s výrobci zapalovačů nebo vinařů není správný. To je zneužití výrobku, a za to výrobce skutečně není zodpovědný. Jenže já mluvím o selhání SAMOTNÉHO VÝROBKU a klamavé reklamě.

Přiléhavý příklad, navíc ze skutečnosti, je s těmi auty. Dostali podle vás ti lidé odškodnění právem?

---
pro-zivot.pise.cz

29. 01. 2011 - 21:48

pro-zivot: Nebo ještě jiný příklad. Znáte bungee jumping? To je (řekněme) sport, při kterém je člověk přivázán za kotníky na elastické lano a skáče dolů z mostu, z věže apod. A teď si představte, že by se při každém pátém skoku (20%) lano přetrhlo a každý pátý člověk by se zřítil dolů a roztříštil si lebku.

Považoval byste to za bezpečnou atrakci? Doporučil byste ji s čistým svědomím lidem, na kterým vám záleží?

Kdyby provozovatel i přes 20% riziko prasknutí lana tvrdil, že atrakce je zcela spolehlivá a bezpečná, považoval byste ho za seriózního člověka nebo za podvodníka?

Je provozovatel zodpovědný za svou atrakci? A výrobce za svůj výrobek?

PS: Za tu dobu, co se v ČR b.j. provozuje, došlo k asi pěti případům selhání lana. Ve všech případech musel provozovatel zaplatit pozůstalým odškodné.

---
pro-zivot.pise.cz

30. 01. 2011 - 22:03

nitzsche: Mel bys se zamyslet, ci je Jana pro tebe vhodnou partnerkou, ponevadz neni promiskuitni a tak neni tou pravou liberalkou jak se patri a dela jenom hanbu (urcite je poradne oskliva a hnusna nejenom do tvare, a ty asi taky). mel bys se poohlidnout po jine, nekatolicke a radne promiskuitni holce. Rovnost, bratrstvi a svoboda at te provazeji ve tvem zivote.

30. 01. 2011 - 23:19

pro-zivot: Ale no tak... Ale je to dobrý postřeh, to je fakt

---
pro-zivot.pise.cz

25. 01. 2011 - 13:30

stefan: Mimochodom, podobne statistiky ako tie v Spanielsku boli asi pred rokom publikovane vo Francuzsku. Podobne su v tom, ze napriek stupajucej spotrebe antikoncepcie, pocet potratov neklesa. Mozno ani nestupa, ale ostava na zhruba 20%, t.j. kazda piata tehotna zena ide na potrat. Statistika bola publikovana statnou agenturou, ktora z principu by nemala byt ani pro-choice ani pro-life, takze tie vysledky sa vo vseobecnosti akceptuju.
Zaujimava je vsak reakcia zastancov pro-choice na tieto statistiky, ktori za takto vysokymi cislami (pripustaju, ze 20% je prilis) vidia nedostatocnu osvetu a sexualnu vychovu. Inymi slovami, kedze 20% je vela, su za to zodpovedni vsetci ti, ktori ich nepustia do skol rozdavat viac kondomov a viac tabletiek.

29. 01. 2011 - 17:48

pro-zivot: Díky za info!
Jojo, za všechno může hnutí pro-life, to je přece jasné. A když po zavedení sexuální výchovy počet těhotenství u nezletilých neklesne, ale stoupne, jako se to stalo v Británii, může za to kdo? No samozřejmě zase hnutí pro-life! A řešením je co? No samozřejmě ještě víc kondomů a jěště víc "pilulek" ještě mladším dětem.

---
pro-zivot.pise.cz/

30. 01. 2011 - 23:21

natalie*: ja si myslim, ze potratovost suvisi s celkovym zivotnym stylom. ludia si chcu proste uzivat a rodinu odsuvaju do vyssieho veku. bojuju s problemami ako vlastne byvanie, praca, ktora by ich uzivila a podobne. alebo su jednoducho egoisti a dieta by ich obmedzovalo. cize si myslim ze to nesuvisi len s antikoncepciou, urcite chodia na potrat aj zeny, ktore praktikuju prerusovanu suloz. napriklad mat viac deti nez 3 je v dnesnej dobe de facto extrem, clovek musi mat skutocne mnoho financnych prostriedkov, aby to zvladol. aky je tvoj nazor na preludnenie planety? je nas tu viac nez dost, okrem toho hodne deti konci v detskych domovoch, pretoze boli sice donosene ale ich rodicia sa o ne jednoducho nezaujimaju. toto su z mojho pohladu tiez negativne javy. ideal by bol, ak by vsetky deti, ktore sa narodia, boli chcene. ale tam sa podla mna nikdy nedostaneme. tusim uz v sparte vrazdili deti, ktore sa narodili postihnute. v ramci kalokagatie bolo nieco take nepripustne. cize selekcia v nejakom zmysle fungovala vzdy. teraz ju vlastne potlacame medicinskymi pokrokmi a rodi sa cim dalej viac oslabenych jedincov. skoro polovica ceskej populacie trpi roznymi alergiami, stupaju autoimunity, nadory... nehovorim ze pokrok je zly ale nezda sa mi, ze sa to cele ubera spravnym smerom.

31. 01. 2011 - 01:42

pro-zivot: Myslím si, že ten "životní styl", o kterém píšete, taky úzce souvisí s antikoncepcí. Lidé zkrátka nechtějí nést zodpovědnost za svoje jednání. Z tohoto hlediska jsou antikoncepce a zabíjení nenarozených dětí skutečně dvě strany téže mince. Oboje nabízí možnost mít sex bez zodpovědnosti. A z tohoto hlediska je taky logické, že když antikoncepce selže, rodiče jsou mnohem víc náchylní "vyřešit" to zabitím dítěte.

Přerušovaná soulož je také antikoncepce, přesněji řečeno antikoncepční metoda, přibližně stejně (ne)spolehlivá jako kondom.

Názor na přelidnění planety? Západní svět má přesně opačný problém, až na nepatrné výjimky je porodnost v Evropě hluboko pod 2,1 dítěte na ženu, což je hranice nutná k prostému obnovení populace.

Že by tyto děti končily v dětských domovech, ABSOLUTNĚ není pravda. Pokud se matka místo potratu rozhodne dítě předat po porodu k adopci, tak se toto dítě v kojeneckém ústavu ani "neohřeje". V současnosti je v ČR (a myslím, že na Slovensku to nebude o moc jiné) mnohem více uchazečů o adopci než právně volných dětí. Manželé POTÉ, co prošli všemi testy a školeními a byli uznáni jako vhodní adoptivní rodiče, čekají na svěření dítěte ještě další zhruba dva roky, v některých krajích i déle. Děti, kterými by mohli být rodiči, jsou zatím zaživa rozřezávány na kusy na gynekologických odděleních. Moderní civilizace.

Ideální by bylo... Pokud dítě nedokáží milovat jeho vlastní rodiče, budou ho milovat ti adoptivní. Krajním řešením "nechtěného dítěte" má být adopce, ne vražda.

Vraždění bylo vždy, to je pravda, ale copak my o sobě hrdě neříkáme, že tamti byli zaostalí a barbarští a my dneska jsme humánní a civilizovaní? Ostatně znásilňování a další zločiny se taky děly vždy, a co z toho vyplývá? Že je máme obhajovat?

"Nezda sa mi, ze sa to cele ubera spravnym smerom." To mně taky ne, ale nemyslím si, že zabíjením lidí to nabere směr lepší.

---
pro-zivot.pise.cz

01. 02. 2011 - 10:40

stefan: Este k tomu preludneniu planety; posledne cisla ukazuju, ze vsetky staty zapadnej europy su pod cislom 2.1. Najblizsie je Irsko s 2.07 (cisla z roku 2009) a potom Francuzsko (2.01). Ak v niektorych tychto krajinach populacia neklesa, tak je to len vdaka imigracii.
Navyse je to problem nielen vyspelych krajin; v Rusku napriklad je situacia este horsia (tusim to cislo je tam okolo 0.9 dietata na zenu), co by mohlo znamenat (za predpokladu, ze trend bude pokracovat) pokles populacie o 30mil do roku 2050.

01. 02. 2011 - 23:29

pro-zivot: Přesně tak. Ještě jednou díky.

Mimochodem, našla jsem informace o té francouzské studii, jak jste o ní psal minule. Do pár dnů to přidám na blog:

http://www.bigbluewave.ca/2009/09/french-study-says-what-pro-lifers-have.html

---
pro-zivot.pise.cz

03. 02. 2011 - 10:05

stefan: Ten link mi nefunguje, takze neviem posudit, ci je to ta ista informacia. V kazdom pripade, studia o ktorej som hovoril je tu:
http://www.la-croix.com/illustrations/Multimedia/Actu/2010/2/2/rapport-igas.pdf

Sta ci pozriet paragraph na strane 4; citujem: 72% potratov sa vykonava na zenach, ktore pouzivali antikoncepciu. 42% tychto zien spoliehalo na metody, ktore su povazovane za velmi efektivne (tabletka alebo "sterilet"). Koniec citacie.
Neviem co je sterilet, nie som odbornik. A pripominam, ze cisla nie su od prolife. Naopak, zavery tejto studie boli kritizovane prolife organizaciami, lebo boli take, ako som pisal uz predtym.

04. 02. 2011 - 11:57

pro-zivot: Ano, je to zpráva o té samé studii. Mně ten link funguje (musíte ho označit a zkopírovat pomocí Ctrl + C, protože na blozích Píše.cz je nastavená protikopírovací ochrana - ne že by se nedala obejít).

72% žen... to mě nepřekvapuje, protože podobná studie v Austrálii ukázala, že 67% žen, které podstupují potrat, otěhotnělo, když používaly antikoncepci (studie se týkala let 1996 - 2006).

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1753-6405.2008.00221.x/abstract
Samozřejmě, k umělým potratům dochází proto, že málo žen užívá antikoncepci. Samozřejmě.

---
pro-zivot.pise.cz