Abby Johnson: Viděla jsem boj o život

19. prosinec 2009 | 19.00 |

Nedávno jsem tu psala o Abby Johnsonové, která na začátku listopadu znovu rozvířila debatu o zabíjení nenarozených dětí, když veřejně promluvila o tom, čeho byla svědkem na potratové klinice. Johnsonová byla osm let zaměstnankyní pro-potratové organizace Planned Parenthood; z toho poslední dva roky zastávala post ředitelky potratové kliniky PP v Bryanu v Texasu. Letos v září ji zavolali, aby vypomohla s asistencí u potratu (což nikdy předtím nedělala) a přitom poprvé v životě viděla průběh potratu na ultrazvuku. Byla svědkem toho, jak se nenarozené dítě brání a uhýbá gynekologovi, který ho zaživa trhá na kusy, jak se zmítá a snaží se uniknout. Tento zážitek byl pro ni natolik otřesný, že krátce na to rezignovala a připojila se k hnutí pro život.

Celý článek: Bývalá ředitelka potratové kliniky hájí nenarozené

Abby 7. listopadu 2009 vystoupila v pořadu Mikea Huckabeeho (vysílá stanice FOX News) a znovu popsala zážitek, který od základu změnil její názor na potraty a přivedl ji od "pro-choice" do pro-life tábora. (Přepis pod videem je můj vlastní amatérský překlad.)  

MIKE HUCKABEE: Jako ředitelka potratové kliniky pomohla mnoha ženám podstoupit potrat, ale nyní je přesvědčenou obhájkyní práva na život (pro-life advocate), která pomáhá organizovat protesty před toutéž klinikou, kde ještě nedávno pracovala. Prosím, přivítejte bývalou ředitelku Planned Parenthood, Abby Johnsonovou, z Bryan College Station v Texasu. Abby, vítáme vás.

ABBY JOHNSON: Děkuji.

MIKE HUCKABEE: Požádali jsme Planned Parenthood o vyjádření. Tedy, původně jsme jim nabídli, aby se zúčastnili pořadu a zprostředkovali nám svůj pohled na celý ten příběh. Dostali jsme toto prohlášení - přečtu vám to. Napsali nám: "Planned Parenthood respektuje každého názor na toto nanejvýš osobní téma; a Planned Parenthood zůstává plně oddáno snaze zajistit, aby každá těhotná žena znala všechny své možnosti. Hlavní činnost Planned Parenthood spočívá v prevenci. Více než 90% zdravotní péče, kterou pobočky Planned Parenthood poskytují, je preventivní."

Abby, pochopil jsem z toho, že se Planned Parenthood snaží něčemu předcházet. Snaží se ale předejít narození dítěte, ne nějaké nemoci. Těhotenství přece není nemoc. Nejste nemocná, když čekáte dítě.

ABBY JOHNSON: Ne.

MIKE HUCKABEE: Když jste pracovala u Planned Parenthood, zdálo se vám, že by jejich hlavní činnost spočívala ve zdravotní péči a předcházení nemocem?

ABBY JOHNSON: Ne, je to prevence, chci říct, jde o prevenci těhotenství. Proto jsem tam šla.

MIKE HUCKABEE: To byl ten důvod, proč jste se do toho poprvé zapojila -

ABBY JOHNSON: To byl ten důvod, proč jsem se do toho poprvé zapojila.

MIKE HUCKABEE: - abyste zabraňovala nechtěným těhotenstvím.

ABBY JOHNSON: Ano. To byl přesně ten důvod, proč jsem se do toho zapojila. Ale časem jsem zjistila, že jejich hlavní motiv je vydělávat peníze. A peníze vydělávají tím, že se snaží provádět pokud možno co nejvíc potratů.

MIKE HUCKABEE: Vy jste sama jednou vypomáhala a asistovala u potratu a sledovala jste celý průběh tohoto potratu na ultrazvuku. Popište nám, co jste viděla? Jak to probíhalo?  

ABBY JOHNSON: Tenkrát mě zavolali na sál, abych asistovala u potratu. Byl to potrat, který se monitoruje na ultrazvuku (ultrasound-guided abortion procedure). Tenhle typ potratu se u Planned Parenthood neprovádí moc často, protože zabere víc času než jiné metody; a u Planned Parenthood se snaží za den stihnout tolik potratů, kolik je jen možné, takže se nemůžou každým jednotlivým případem zabývat příliš dlouho. Ale v tomhle konkrétním případě se gynekolog z nějakého důvodu rozhodl právě pro tehhleten typ potratu. A mě zavolali, abych tam asistovala. Měla jsem za úkol přidržovat ultrazvukovou sondu na břiše té ženy tak, aby gynekolog mohl na obrazovce sledovat, co se děje v děloze. A když jsem se podívala na tu obrazovku, uviděla jsem tam to miminko (baby). Byl to asi 13. týden těhotenství. Viděla jsem na obrazovce celý jeho profil, od obličeje až k chodidlům. A pak jsem uviděla, jak se k němu blíží ten přístroj [plastová trubička s ostrým hrotem, která je připojena na silnou vývěvu podobnou vysavači. Vývěva roztrhá dítě na kusy a vysaje je do nádoby]. A v tu chvíli jsem uviděla, jak se to dítě uhýbá a snaží se od toho dostat pryč.

MIKE HUCKABEE: Snažilo se před tím utéct... Bože můj.

ABBY JOHNSON: Ano. A já si pomyslela, "bojuje o život". A uvědomila jsem si, že to znamená, že je živé, chci říct, že žije.

MIKE HUCKABEE: Abby, do té doby jste pro nenarozené dítě používala výrazy jako "plod" (fetus) nebo "tkáň" (tissue). Když jste se ale podívala na tu obrazovku, tak jste zřetelně viděla, že je to opravdu malé dítě (child)?

ABBY JOHNSON: A že je živé. Ano.

MIKE HUCKABEE: Co jste udělala? Řekla jste něco tomu gynekologovi?

ABBY JOHNSON: Ne, já... Byla jsem v šoku. Srdce mi bušilo a jen se mi chtělo křičet: "Proboha, přestaňte s tím!" A potom, ve chvilce, v mžiknutí oka, bylo pryč. Viděla jsem, jak ho to trhá na kusy a bylo pryč. A já upustila tu sondu. A pak jsem si uvědomila, "proboha, vždyť nedržím tu sondu," a tak jsem se trochu vzpamatovala a dala jsem ji zase zpátky. A hlavou mi běželo tolik věcí, myslela jsem na svoji dceru, které jsou teď tři a jak jsem ji taky viděla na ultrazvuku, když byla u mě v děloze... A ptala jsem se sama sebe: "Co to dělám? Co to tady dělám?" A položila jsem ruku na břicho té ženy a říkala jsem si "Tady byl před chvilkou život a teď už tu není" a -  

MIKE HUCKABEE: Vy jste jí opravdu dala ruku na břicho -

ABBY JOHNSON: Hmm.

MIKE HUCKABEE: - a uvědomila jste si, že tam před chvilkou bylo dítě a teď je pryč?

ABBY JOHNSON: Ano.

MIKE HUCKABEE: Bože můj. Když jste si to uvědomila - mimochodem, chci se zeptat, viděla ta matka něco z toho, co jste viděla vy? Dostala vůbec možnost se na tu obrazovku podívat?

ABBY JOHNSON: Ne, ona byla pod sedativy.

MIKE HUCKABEE: Lidé kolikrát nevědí, čeho se vlastně účastní.

ABBY JOHNSON: Ne.

MIKE HUCKABEE: Nemůžu si pomoct, ale myslím si, že kdyby to věděli, tak by z těch klinik utekli.

ABBY JOHNSON: Ano, přesně tak. Kdyby personál na těchto klinikách viděl, co jsem viděla já na té obrazovce, taky by odsud utekli. To je to, co potratový průmysl nechce, aby jejich zaměstnanci viděli. Nechtějí, aby věděli, co se při potratu doopravdy děje. Proto Planned Parenthood, proto žádné tyhle velké potratové firmy nedělají potraty za použití ultrazvuku. Nechtějí, aby lidé věděli, co se doopravdy děje v ženině děloze.

MIKE HUCKABEE: Zajímalo by mě, co bylo dál. Když jste šla toho dne domů, tak jste si asi říkala, "ne, tímhletím bych nechtěla strávit zbytek života". Co jste udělala? Byla jste ředitelka potratové kliniky Planned Parenthood a přitom jste neměla tušení, co se vlastně odehrává v těch zadních sálech vaší vlastní kliniky.

ABBY JOHNSON: Ano. Šla jsem tenkrát domů a věděla jsem, že se musím rozhodnout. Když jsem přišla domů, mluvila jsem o tom s manželem. A, víte, můj manžel je učitel. A máme malou dceru. A  potřebujeme dva platy. A tak jsme se s manželem dohodli, že budu ještě nějakou dobu chodit do práce a přitom si budu hledat nové místo. Věděla jsem, že na to mám dva týdny, než zase začneme dělat chirurgické potraty. Takže jsem měla dva týdny na to, abych si našla nové místo. A ten první týden proběhl celkem bez nějakých větších událostí. A potom přišel víkend a další pondělí a já se zavřela u sebe v kanceláři a seděla jsem tam a rozplakala jsem se. A jen jsem si říkala: "Co budu dělat? Kam půjdu? Já už tu nechci být."

MIKE HUCKABEE: Co říkali lidé na klinice, když jste jim definitivně oznámila, že odcházíte?

ABBY JOHNSON: Oni vlastně ani nevěděli, proč chci odejít. Nedokázala jsem o tom s nikým mluvit, protože nikdo nevěděl, co se se mnou děje. Nevěděli, proč odcházím. A teď už to tedy vědí a Planned Parenthood na mě vydalo "restraining order" [požádalo místní soud o vydání příkazu, který by Abby zakázal veřejně mluvit o čemkoli, co se týká Planned Parenthood], protože nyní už vědí, že spolupracuju s hnutím pro život.

MIKE HUCKABEE: Myslím si, že Planned Parenthood by mělo vydat "restraining order" samo na sebe a na ty odporné "procedury", které dělají každý den. (Spontánní potlesk publika.) Abby Johnsonová, děkuji vám. Prokázala jste hodně odvahy, když jste vystoupila se svým svědectvím. Děkuju vám a věřím, že to bude pro nás pro všechny připomenutím, že naslouchat slovům samo o sobě nestačí. Musíme slova proměnit v činy.

ABBY JOHNSON: To je pravda.

MIKE HUCKABEE: Děkuju vám. Bůh vám žehnej. Děkuju za vaše svědectví.

ABBY JOHNSON: Já děkuju.

MIKE HUCKABEE: Abby Johnsonová!

Od tohoto rozhovoru uběhlo už něco přes měsíc, proto připojím několik poznámek:

Zaprvé, Planned Parenthood neuspělo v žalobě proti Abby ( onen "restraining order"). Soudce J. D. Langley po stání, které proběhlo 10. listopadu 2009, rozhodl ve prospěch Abby Johnsonové. Soudce rozsudek zdůvodnil tím, že Johnsonová na veřejnosti neuváděla jména žádného ze zaměstnanců kliniky ani jméno matky onoho dítěte, proto žádním způsobem nenarušila "soukromí zaměstnanců a klientek kliniky", jak tvrdilo Planned Parenthood.

Abby Johnsonová se svým svědectvím vystoupila v několika dalších pořadech a měla by také mluvit na příštím Pochodu pro život ve Washingtonu (22. ledna 2010).

Planned Parenthood ve svém prohlášení (viz video) tvrdilo, že potraty tvoří jen malou část jejich činnosti. Americký pro-life server LifeNews.com zveřejnil údaje, které pocházejí z vlastní výroční zprávy PP a které dokazují, že potraty tvoří 95% "péče", kterou PP poskytuje těhotným ženám. (Viz ZDE). Zabíjení nenarozených dětí tvoří největší část příjmů Planned Parenthood.

Abbyino rozhodnutí veřejně promluvit o tomto tabuizovaném tématu pro ni mělo nepříjemné následky i v jejím osobním životě. V několika rozhovorech zmínila, že se od ní odvracejí lidé, které dosud považovala za své přátele. A pastor jejího kostela (Abby byla členkou episkopální církve, která se  však sotva dá považovat za křesťanskou, protože aktivně propaguje zabíjení nenarozených dětí) jí po jejím vystoupení v televizi řekl, že v jeho sboru už není vítána.

Abbyin příběh je dokladem toho, co ona sama zmínila v rozhovoru - že potratový průmysl je založený na lžích. Potratáři lžou, že nevíme, kdy začíná lidský život - přestože vědci jednoznačně potvrzují, že život začíná početím. Potratáři lžou, že nenarozené dítě je jen jakýsi shluk buněk - přestože ultrazvukové záběry a prenatální fotografie dokazují, že nenarozené dítě od velmi raných stádií těhotenství vypadá jako miniaturní miminko, které se od novorozeněte liší jen velikostí. Potratáři lžou, že nenarozené dítě při potratu nic nevnímá - přestože již dříve záběry z potratů ukázaly, že nenarozené dítě bojuje o život, když ho zabíjejí, brání se a snaží se uniknout.

A když někdo tyto lži prohlédne a zveřejní, tak se ho nemilosrdně pokusí umlčet.

Videa a fotografie z umělých potratů: StopGenocidě.cz ; Here'sTheBlood.com ;  Abort73.com


 

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Abby Johnson: Viděla jsem boj o život maftík 20. 12. 2009 - 22:29
RE(2x): Abby Johnson: Viděla jsem boj o život pro-zivot 21. 12. 2009 - 13:51
RE(3x): Abby Johnson: Viděla jsem boj o život maftík 21. 12. 2009 - 17:28
RE(4x): Abby Johnson: Viděla jsem boj o život pro-zivot 22. 12. 2009 - 12:11