V Itálii se chystá první poprava od roku 1948

9. únor 2009 | 14.10 |

Je to jen něco přes týden, co jsem tu uveřejnila zamyšlení nad trestem smrti, nad dvojím metrem a pokrytectvím, s jakým k němu přistupujeme. Nad tím, že považujeme za necivilizovaný trest smrti pro vinné, ale máme čím dál méně námitek proti trestu smrti pro nevinné. Netušila jsem, že se za pár dní moje slova tak krutě vyplní.

Eluana EnglaroV jedné italské nemocnici leží žena, která má být za pár dní popravena. Jmenuje se Eluana Englaro a před sedmnácti lety upadla do komatu po autonehodě. Nejedná se o stav tzv. klinické smrti - Eluanin mozek je živý. Její  život také není uměle udržován žádnými přístroji. Sama dýchá, tluče jí srdce, spontánně  jí pracuje krevní oběh. Nejsou tu žádné přístroje, od kterých by ji mohli odpojit a ukončit tak léčbu.

V tomhle případě o léčbu vůbec nejde. Paní Englaro má být odepřena voda a potraviny, to základní, co potřebuje k životu každý z nás, bez ohledu na to, jestli je zdravý nebo postižený. Paní Englaro má být utýrána hladem a žízní.

A všechno se to patrně stane v souladu se zákonem.

O Eluanině smrti rozhodl už  loni v létě milánský soud. Případ se však táhl dál, protože v celém zdravotnickém personálu se nenašel ani jeden člověk, který by byl ochoten to udělat. Nyní však Eluanin otec objevil soukromou kliniku, kde na jeho žádost Eluanu zabijí.

Mezitím se začaly ozývat protesty italské veřejnosti i celého světa. Lidé pořádali happeningy před nemocnicí, kde byla paní Englaro původně hospitalizována.

"Přerušit vyživování Eluany se rovná odporné vraždě. . .Nevím, jak jinak by se dal definovat fakt, že se někomu přestane dávat potrava,"  prohlásil Javier Lozano Barragán, vatikánský ministr zdravotnictví.

A bratr zavražděné Terri Schiavo (ta byla dokonce zabita proti vůli rodiny) poprosil Eluanina otce, aby neusiloval o Eluaninu smrt. Řekl, že kdyby pan Englaro věděl, jakým utrpením si jejich rodina nyní prochází, nikdy by dceřinu smrt nežádal.

Na stranu Eluanina života se postavil i italský premiér Silvio Berlusconi.  Včera, tedy v pátek 6. února, vydala italská vláda nařízení, kterým lékařskému personálu zakazuje nechat paní Englaro zemřít hladem a žízní. Vládní nařízení má větší váhu než rozhodnutí soudu, proto ho lékaři musí respektovat.

Jenže krátce na to se dal slyšet komunistický prezident Giorgio Napolitano, že vládní nařízení vetuje. Premiér Berlusconi podle agentury Reuters řekl, že v tomto případě svolá mimořádnou schůzi parlamentu, kde má vládní strana většinu, a prezidentovo rozhodnutí přehlasuje.

Takže Eluana Englaro má ještě naději.

Připojím krátký komentář: Neznám italský právní systém, ale naprosto mě šokovalo, jak může soud rozhodnout o smrti nevinného člověka. Tak k čemu potom jsou všechny ty mezinárodní konvence o nepřijatelnosti trestu smrti? Proč proti tomu neprotestuje Evropská unie, která přece pořád apeluje na různé země, aby trest smrti zrušily? Jak je možné, že to rozhodnutí bylo v souladu se zákonem, když Itálie zrušila trest smrti už v roce 1948? Snad bych ještě pochopila, kdyby rozhodli o popravě zločince, ale o popravě nevinné ženy?!? Jak je možné, že si nějaký občan vůbec může podat žádost o zabití jiného?!? Můžu v Itálii požádat soud, aby mi dovolil zabít otravného souseda??? Začnou rodiče žádat o zabití svých dětí, o které už se nechtějí starat???

Zpět na hlavní stranu blogu