Bude ve Francii legalizováno zabíjení novorozenců?

15. prosinec 2009 | 16.00 |

Krátce před Vánoci 2002 se v porodnici v jihofrancouzském Orange narodilo dítě. Během komplikovaného porodu chlapečkovi přestalo bít srdce a po 25 minutách neúspěšného oživování porodník oznámil rodičům, že se dítě narodilo mrtvé. Lékaři však i poté pokračovali v resuscitaci a nakonec se jim podařilo srdeční činnost obnovit. Chlapeček přežil a nyní je mu sedm let.

Letos v červnu rodiče malého Michaëla vysoudili na nemocnici odškodné za to, že se lékaři příliš snažili jejich syna zachránit.

Často čteme zprávy o rodičích, kteří - ať už právem nebo neprávem - obviňují lékaře z toho, že zanedbali léčbu jejich dítěte; a v těch nejsmutnějších případech, že dítě jejich vinou zemřelo.  Michaëlovi rodiče naopak zažalovali lékaře za to, že pro záchranu jejich syna vůbec něco dělali. Rodinný právník Alexandre Bertaigne obvinil nemocnici, že se dopustila "násilného oživení dítěte". A místní soud mu dal za pravdu. Lékaři podle rozsudku projevili "přílišnou snahu", když chlapce resuscitovali, což představuje "lékařský omyl", za který musí nemocnice rodičům zaplatit odškodné 500 000 euro. Nemocnice již oznámila, že se nebude odvolávat.

Miminko, ilustrační fotkaTento hrůzný rozsudek, který se naprosto míjí s lékařskou i jakoukoli jinou etikou hodnou toho jména, je dalším milníkem postupující kultury smrti. Ještě před cca 50 lety se považovalo za samozřejmé, že každý člověk má právo na život od početí do přirozené smrti, že lidský život má nesmírnou hodnotu a že nikdo a nic nemůže ospravedlnit vraždu nevinného. S nástupem tzv. postmoderní doby, která je charakterizována "pluralitou názorů" (což v tomto kontextu považuji za mimořádně zrůdné), začala být úcta k lidskému životu zpochybňována a místo ní se objevila nová "práva" - například právo zabít druhého člověka.

Začalo to u nenarozených dětí. Na konci 60. a zejména v průběhu 70. let většina západních zemí zrušila zákony, které chránily práva dítěte před narozením, a umožnila tak jejich beztrestné zabíjení. "Právo" na nezodpovědný sexuální život, bezstarostnost a vlastní pohodlí byly najednou důležitější než základní lidské právo každého člověka -  právo na život. Dnes tvoří děti zabité před narozením nejčastější nepřirozenou příčinu úmrtí v EU a Evropa se rychle propadá do demografické zimy, protože s výjimkou Irska a Malty (kde zabíjení nenarozených dětí legalizováno nebylo) se v evropských zemích rodí mnohem méně dětí, než je nutné k pouhému udržení populace.

Neexistuje ale žádný důvod, proč by to u nenarozených dětí mělo skončit. Jakmile jednou popřete, že lidský život je z principu nedotknutelný, a formulujete pravidla, za jakých je možné zabít nevinného člověka, není důvod, proč tuto praxi nerozšířit i na další skupiny lidí, kteří jsou stejně bezbranní a stejně na obtíž jako nenarozené děti. Staří a postižení lidé, například. Nebo třeba novorozeňata. Ani to není úplně nové, stačí si vzpomenout, jak americký prezident Barack Obama ještě za svého působení v illinoiském senátu právě zabíjení novorozenců aktivně obhajoval. 

Právník Michaëlových rodičů Alexandre Bertaigne vyjádřil radost nad tím, že padl přelomový rozsudek. To je jistě pravda, ale na rozdíl od něj si nemyslím, že by bylo co oslavovat. Stačí si jen představit, jaké důsledky takové rozhodnutí může mít. Dosud se lékaři museli bát žalob, pokud budou ve své práci neúspěšní. Od nynějška zřejmě budou moci být žalováni i za to, že byli úspěšní. (Zachránili jste nám dítě a my ho teď máme na krku! Proto nám uhraďte náklady!) Není těžké si představit, že lékaři z obavy z právě takovýchto žalob budou úmyslně zanedbávat léčbu zdravotně postižených dětí, nebo jim upřou lékařskou péči úplně. A odsud už je jen krok k aktivnímu zabíjení nechtěných zdravotně postižených dětí na žádost rodičů.

Požadovat - a dostat! - odškodné za to, že druhý člověk žije... může být ještě otřesnější úpadek úcty k lidskému životu?

Poznámka: fotografie v článku je pouze ilustrační. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Bude ve Francii legalizováno zabíjení novorozenců? princezna®svetu.cz 22. 12. 2009 - 12:44
RE(2x): Bude ve Francii legalizováno zabíjení novorozenců? pro-zivot 04. 01. 2010 - 18:19
RE: Bude ve Francii legalizováno zabíjení novorozenců? hana 15. 01. 2014 - 21:53