Dítě přežilo potrat, jeho matka dostane odškodné

5. srpen 2012 | 14.00 |

Španělský potratář musí zaplatit odškodné matce, jejíž dítě přežilo umělý potrat na jeho "klinice".

O případu informovaly britské deníky. Žena, jejíž jméno média neuvádějí, podstoupila umělý potrat v dubnu 2010, kdy byla v 8. týdnu těhotenství. Média nezmiňují, o kterou konkrétní metodu potratu šlo, ale vzhledem ke stáří dítěte to pravděpodobně byla vakuumaspirace.

Nenarozené dítě v 8. týdnu těhotenství

Vakuumaspirace je nejobvyklejší metoda potratu v prvních 8 týdnech těhotenství. Potratář do dělohy vsune plastovou trubičku s ostrým hrotem, která je napojena na vývěvu podobnou vysavači, ale s 30x silnějším účinkem. Vývěva nenarozené dítě roztrhá na kousky a pak jeho ostatky odsaje do nádoby. Výjimečně se může stát, že potratář dítě mine a odsaje pouze část děložní sliznice - v takovém případě dítě přežije.

Žena se vrátila na "kliniku" o tři měsíce později, protože se domnívala, že je znovu těhotná. Ultrazvuk však ukázal, že je již na konci 5. měsíce. Zjevně tedy šlo stále o totéž těhotenství.

Žena chtěla podstoupit potrat znovu. Španělské zákony však umožňují usmrcení zdravého dítěte "pouze" do 14. týdne těhotenství. Všechny potratové "kliniky", na které se obrátila, proto její žádost odmítly.

V říjnu 2010 se jí narodil zdravý chlapec.

Soudce rozhodl, že potratář zanedbal svou povinnost, a tím matce způsobil "morální újmu". Musí jí proto zaplatit odškodné 150 000 euro. Navíc jí musí každý měsíc na chlapce posílat výživné ve výši 978 euro, a to až do jeho 26 let.

Matka i její právnička vyjádřily s rozsudkem spokojenost.

[Zdroj: Telegraph.co.uk]

Zprávu jsem četla se smíšenými pocity. Vůbec nepochybuji o tom, že potratář by měl zaplatit odškodné - ale chlapci, kterého se pokusil zabít! Nikoli jeho matce jako bolestné za to, že zavražděn nebyl. Už jen to, že někdo žádá odškodné za to, že druhý člověk žije, je zvrácené.

Ve společnosti, kde se vražda dítěte považuje za službu jako každou jinou, je však takový rozsudek logický. Dříve se lékaři museli obávat žalob, pokud následkem zanedbání péče pacient zemřel. Dnes je příbuzní žalují, když pacient nedopatřením (!) přežije. Ano, skutečně žijeme v kultuře smrti.

Přes to všechno tu zůstává nádherná zpráva, že další dítě uniklo Holokaustu nenarozených.

Kultura smrti 8tt

Ostatky dítěte usmrceného v 8. týdnu těhotenství

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře