Neměnila bych, říká matka, jejíž syn přežil potrat

9. březen 2012 | 10.00 |

Mladá matka z Velké Británie se rozhodla ukončit život svého nenarozeného dítěte, protože se bála, že zdědilo vážné onemocnění ledvin. Dnes je Jodie Percivalová šťastná, že její syn Finley "zákrok" přežil.

Baby Finley

Jodie Percival a malý Finley, který přežil umělý potrat

Finley je Jodiiným třetím dítětem. Její první syn Thane se narodil předčasně a zemřel krátce po porodu. Druhý syn Lewis přišel na svět s vážnou vrozenou vadou, multicystickou dysplazií ledvin. Jodie je přenašečkou genu, který toto postižení způsobuje, a je pravděpodobné, že jej předá i svým případným dalším dětem.

Proto Jodie a její snoubenec Billy Crampton další dítě neplánovali a Jodie užívala hormonální antikoncepci. Přesto otěhotněla. Synu Lewisovi v té době nebylo ani půl roku.

Snoubenci se rozhodli, že bude lepší usmrtit nenarozené dítě hned, než několik měsíců čekat, zda i ono má vrozenou vadu. Když bylo Finleymu osm týdnů, Jodie podstoupila vakuumaspiraci.

Vakuumaspirace je nejobvyklejší metodou potratu v prvních 8 týdnech těhotenství. Potratář do dělohy vsune plastovou trubičku s ostrým hrotem, která je napojena na vývěvu podobnou vysavači, ale s 30x silnějším účinkem. Vývěva nenarozené dítě roztrhá na kousky a pak jeho ostatky odsaje do nádoby.

Nenarozené dítě v 8. týdnu těhotenství

Několik týdnů po potratu Jodie ucítila známé pohyby dítěte. Lékařská prohlídka potvrdila, že je stále těhotná. Její dítě potrat přežilo.

"Nemohla jsem tomu uvěřit. Měla jsem zlost, že se to stalo zrovna nám, že zrovna u nás ta procedura selhala. Napsala jsem vedení nemocnice, že nemůžu uvěřit tomu, že mě takhle nechali na holičkách. "

Nemocnice jí poslala omluvný dopis. "Omluvili se mi a napsali, že taková věc se stává jen velmi výjimečně."

Skutečností je, že gynekologické učebnice uvádějí přežití dítěte jako jednu z nejčastějších komplikací (!) vakuumaspirace. Dítě je v této fázi těhotenství ještě velmi malé, proto se stává, že jej potratář mine a odsaje pouze část děložní sliznice.

To se stalo i v případě Finleyho. Když Jodie zjistila, že přežil, byla už v 19. týdnu těhotenství.

Prenatální testy ukázaly, že i Finley má problémy s ledvinami. Má však mírnější formu této vrozené vady, než jeho starší bratři. Lékaři Jodii a Billyho ujistili, že ho neohrožuje na životě. Ti se proto rozhodli dát svému synovi šanci, i když britské zákony dovolují zabíjení dětí s vrozenými vadami po celých devět měsíců těhotenství.

Finley Crampton se narodil v listopadu 2007, tři týdny před termínem. Lékaři předpokládají, že bude moci vést zcela běžný život.

"Uvědomuju si, že kdyby se ten potrat povedl, nebyl by tu," říká jeho matka.

"Pořád ještě nemůžu uvěřit tomu, co má ten malý bojovník za sebou. Teď, když je tu s námi, už bych ho nedala za nic na světě."

Kultura smrti 8tt

Finley přežil jen náhodou. (Ostatky dítěte usmrceného v 8. týdnu těhotenství.)

 [Zdroj: DailyMail.co.uk]

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře