Pochod pro život - 31. 5. 2009, Varšava

13. červenec 2009 | 15.35 |

Marsz dla zycia i rodzinyNejvětší polský Pochod pro život je Marsz dla Życia i Rodziny, který se od roku 2006 každoročně na konci května koná v hlavním městě Varšavě. Zdůrazňuje ochranu práva na život od početí do přirozené smrti a podporu přirozené rodiny jako základu lidské společnosti.

Polsko bylo v éře komunistické totality stejně jako ostatní země v područí Sovětského svazu donuceno k zavedení potratů. Po pádu totalitního režimu bylo právo na život obnoveno a od roku 1993 (s výjimkou roku 1997, kdy znovuzavedení potratů na několik měsíců prosadila Komunistická strana Polska) je v platnosti zákon chránící právo na život od početí. Málo se ví o tom, že tento zákon bohužel neplatí absolutně a dodnes je  v Polsku možné zabít nenarozené dítě jen proto, že by mohlo být postižené.

"Účastníci Pochodu pro život se hlásí k podpoře základního lidského práva - práva na život, které je nezbytným předpokladem k dodržování ostatních lidských práv. Požadujeme plné obnovení kultury života a chceme odstranit extrémní formu diskriminace, jakou je zabíjení nenarozených dětí kvůli postižení nebo okolnostem početí, " řekl organizátor Pochodu, Jarosław Kniołek.

Letos se zúčastnily podle některých odhadů až 3 000 lidí, a to navzdory provazům deště, které se spustily několik hodin před začátkem Pochodu. Podívejte se na fotky - přijde mi neuvěřitelné, že i v takovém počasí sebralo tolik lidí odvahu a přišli :-) Kdyby bylo lepší počasí, byla by účast nepochybně ještě mnohem větší.

Varšava 09

V poslední době se v polském Hnutí pro život hodně mluvilo o záměrech extrémně pro-potratové administrativy nového amerického prezidenta Obamy, který chce globálně prosazovat potraty; a zejména o prohlášení ministryně zahraničí Hillary Clintonové, která řekla, že země, ve kterých mají nenarozené děti dosud právo na život, by měly být Spojenými státy donuceny k přijetí pro-potratové legislativy. Ewa Kowalewska z Hnutí pro život se ptá: To paní ministryni nezajímá, že Poláci si sami demokraticky volí politiky, kteří chrání právo na život jejich dětí? 

Varšava 09

Varšava 09

  

Varšava 09

Varšava 09

Varšava 09

Varšava 09

Varšava 09

Varšava 09

Varšava 09

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře