Pochod pro život - 4. 7. 2009, Dublin

29. červenec 2009 | 15.46 |

Pro-life organizace z Irské republiky a Severního Irska každý rok společně organizují celoirský Pochod pro život, který se střídavě koná v irském Dublinu a severoirském Belfastu. Letošní ročník připadl na hlavní město Irské republiky. Zúčastnilo se ho podle některých odhadů až 7000 lidí.

Dublin 4. 7. 2009

Irsko je jednou ze tří zemí Evropské unie (spolu s Maltou a Polskem), které chrání právo na život od početí. Příliš se však neví o tom, že stejná legislativa platí i v Severním Irsku, a to i přesto, že je územím Velké Británie. Sama Velká Británie zavedla potraty jako jedna z prvních zemí na světě (nepočítáme-li  Sovětský svaz a další země bývalého socialistického bloku) - už v roce 1967. Britský zákon o potratech umožňuje zabití nenarozeného dítěte po celých devět měsíců těhotenství; z toho prvních šest měsíců k tomu stačí pouhá žádost matky. Zákon se však nevztahuje na Severní Irsko, které má v této oblasti autonomii. Několik pokusů ze strany britských politiků vnutit potraty i Severnímu Irsku zatím pokaždé skončilo neúspěchem.

Irsko a Velká BritánieIrsko

Mottem letošní celoirské manifestace za právo na život v Dublinu bylo: Chceme, aby Irsko zůstalo bez potratů. Bernadette Smythová, hlavní organizátorka akce, ve svém projevu připomněla tlak britských politiků na Severní Irsko a řekla, že zavedení potratů v Severním Irsku by pravděpodobně nastartovalo stejný proces i na zbytku ostrova. Hlavním tématem shromáždění však byla obava z Lisabonské smlouvy. Smlouvu, která má nahradit zkrachovalou Euroústavu, loni v červnu Irové v referendu odmítli. Jedním z hlavních důvodů byla obava, že Irsko jejím přijetím ztratí suverenitu v klíčových oblastech, jako je právě právo na život. Irská vláda poté souhlasila s vypsáním nového referenda, které bylo podmíněno přijetím určitých záruk - mimo daňové autonomie a ponechání irského eurokomisaře také závazkem, že se EU nebude vměšovat do irského zákazu potratů. Mnozí Irové však záruky stále nepovažují za dostatečné. Nové referendum o Lisabonské smlouvě se bude konat letos v říjnu. 

Dublin 4. 7. 2009

Dublin 4. 7. 2009

Evropo: ruce pryč od našich nenarozených dětí!

Dublin 4. 7. 2009

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře