Pochod pro život - 26. 9. 2009, Berlín

27. listopad 2009 | 18.00 |

Na konci září proběhl desátý celoněmecký Pochod pro život - manifestace za právo na život a protest proti zabíjení nenarozených dětí, které umožňují současné německé zákony. Více než 1 300 účastníků mlčky prošlo ulicemi města a neslo 1 000 bílých křížů, symbolizujících 1 000 nenarozených dětí, které v Německu každý den přijdou o život. Pokojnou manifestaci narušila skupina demonstrantů z krajní levice, kteří se pokusili Pochod rozehnat a jeho účastníky slovně i fyzicky napadali.

Pochod pro život Berlín 2009

Německá ústava "zaručuje" každému člověku právo na život od početí a zabití nenarozeného dítěte označuje za zločin proti lidskosti. Přesto však byl přijat zákon, podle něhož tento zločin nemá být stíhán. Vražda nenarozeného dítěte je tedy oficiálně nelegální, ale de facto legální. Nejsem si jistá, jestli může být ještě obludnější pokrytectví. Německo tak vlastně přiznává, že se na jeho území páchají zločiny proti lidskosti - a že na tom nehodlá nic měnit.

Berlínský Pochod pro život se s útoky levicových skupin musel potýkat od samých počátků, ale v letošním roce se jejich agresivita vystupňovala od slovních útoků, urážek a posměšků až k fyzickému napadání a ničení křížů. Aktivisté z Die Linke (jako spřátelenou stranu ji na svém webu doporučuje náš Komunistický svaz mládeže), Anarchisté a členové pro-potratové organizace Pro-Familia (ano, skupina, která bojuje proti tomu, aby se rodily děti, se skutečně pojmenovala "Pro rodinu") rušili úvodní projevy organizátorů pískáním a křikem, skandovali vulgární hesla a účastníky Pochodu častovali urážkami a obscénními gesty. Některým z nich se navzdory policejní ochraně podařilo napadnout pochodující a vyrvat jim z rukou kříže, které pak naházeli do řeky. Dalšímu násilí už policie dokázala zabránit, ale křik a nadávky provázely Pochod až do konce.

Z videí pořízených na místě je zřejmé, že se jim bohužel skutečně podařilo narušit pietní charakter celé akce. Pískot, křik a policejní asistence mají daleko k důstojnému uctění památky tisíců umučených dětí, jejichž jediným "proviněním" bylo, že se nemohly bránit. Celá věc však může německému Hnutí pro život paradoxně i pomoci - v tom, jak je vnímá veřejnost. Dokonce i některá německá média, která jinak nejsou pro-life aktivitám příliš nakloněna, uznala, že byl nesmírný rozdíl mezi chováním obhájců práva na život, kteří přišli nenásilným způsobem vyjádřit svůj postoj, a agresivitou pro-potratových demonstrantů, kteří uráželi a napadali dokonce i maminky s dětmi v kočárcích.

Události na berlínském Pochodu pro život jsou projevem nesmírně nebezpečné snahy pro-potratových skupin o zničení svobody projevu. Obhájci zabíjení nenarozených dětí vědí, že fakta o počátku lidského života, o vývoji dítěte v děloze atd. mluví proti nim a že ve věcné diskusi by neuspěli. Proto jim nezbývá nic jiného, než se pokusit své oponenty umlčet. Vidíme to dnes a denně, byť třeba ne v tak vyhrocené podobě jako v Berlíně. Stačí jen napsat svůj názor na zabíjení nenarozených dětí do internetové diskuse - v kolika případech člověk dostane jako odpověď  argumenty, a v kolika nenávistné výlevy hemžící se urážkami a snahou dotyčného člověka zesměšnit? O skutečnou diskusi je zájem málokdy. Objevují se zprávy o smazaných blozích, o studentech, kteří byli vyloučeni z vyučování, protože přišli do školy v tričku s nápisem "PRO-LIFE", o anonymních výhrůžkách... V USA se pro-potratové skupiny snaží zákonem zakázat protesty poblíž potratových klinik. Známá britská zastánkyně potratů prohlásila, že by se mělo zakázat zveřejňování záběrů z 3D ultrazvuků. A mnoho pro-potratových organizací po celém světě horuje pro to, aby se celé Hnutí pro život rovnou postavilo mimo zákon. Tak vypadá svoboda projevu v pojetí těch, kteří se jinak "svobodou" oháněnějí na každém kroku...

Přes sílící útoky pro-potratových skupin účast na berlínském Pochodu pro život roste. Loni se zúčastnilo okolo 800 lidí, letos už  více než 1 300, což je nárůst o více než 50%. Martin Lohmann, předseda sdružení Bundesverband Lebensrecht, které Pochod pro život pořádá, k událostem na letošním ročníku poznamenal:

"Kdo křičí, jen ukazuje, že nemá co říct. Obránci práva na život mají co říci a jsou tolerantní. Odmítáme násilí a přejeme si žít ve společnosti, která má více úcty k lidskému životu - od nenarozených dětí až po staré lidi. Kdo chrání právo na život, zasazuje se o lidskost a solidaritu v naší zemi."

Pochod pro život Berlín 2009

Pochod pro život Berlín 2009

Pochod pro život Berlín 2009  

Pochod pro život Berlín 2009

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Pochod pro život - 26. 9. 2009, Berlín pro-zivot 01. 12. 2009 - 12:27