Pochod pro život - 14. 5. 2009, Ottawa

6. červen 2009 | 20.00 |

Před čtyřiceti lety, 14. května 1969, kanadský parlament odhlasoval přijetí potratového zákona, který vzal nenarozeným dětem právo na život a legalizoval jejich zabíjení. Kanada byla jednou z prvních zemí světa (nepočítáme-li země bývalého východního bloku), kde byl takovýto zákon přijat. Do dnešního dne mu padlo za oběť víc než tři a půl milionu dětí. V Kanadě se nenarozené děti zabíjejí po celých devět měsíců těhotenství.

Od roku 1998 se v tento den v Ottawě každoročně pořádá celokanadský Pochod pro život. Letos byl tedy již 12. ročník.

Videopozvánka kanadské Campaign Life Coalition obsahuje i záběry z minulých pochodů:

Letošní účast  - přes 12 000 lidí - byla zdaleka nejvyšší za celou dobu, co se Pochod pro život v Ottawě pořádá. Oproti loňskému roku a dosavadnímu rekordu je to nárůst o celých 50 %. Letošní vysoká účast byla obzvlášť cenná i proto, že toho dne bylo v Ottawě obzvlášť ošklivé počasí.

Ottawa, 14. 5. 09

 Pochodu předcházelo shromáždění na Parliament Hillu, před budovou kanadského parlamentu.

Tentýž den se zároveň konalo několik menších pochodů v dalších kanadských městech. Celková účast na pro-life demonstracích tak přesáhla 16 000 lidí. Ottawského pochodu se zúčastnilo i 18 členů parlamentu.

Letos to také bylo poprvé, co Pochod pro život oficiálně podpořila Kanadská biskupská konference.

Pochod pro život, Ottawa 2009

 Přestože šlo o tak velkou akci, kanadská média ji téměř ignorovala. Kanadský publicista Michael Coren ve svém sloupku píše, že běžná média o pro-life tématech neinformují objektivně.

Michael Coren: Pssst... dneska je Pochod pro život. Předstírejte, že jste si ničeho nevšimli

"Dnes se v Ottawě bude konat 12. ročník Pochodu pro život. (...) Pokud se bude opakovat situace z minulých let, nenajdete o tom v běžných médiích ani zmínku - narozdíl od mnoha jiných, mnohem menších akcí, o kterých novináři podrobně referují."

Michael Coren píše, že účastníci Pochodu přestavují "autentickou Kanadu". Narozdíl od obvyklých demonstrací nejde o nějakou úzce profilovanou skupinu lidí. Na Pochod pro život se sjeli lidé z celé Kanady, z různých společenských vrstev, různého politického přesvědčení, různého vyznání. 

"Člověk by čekal, že taková rozmanitost bude stát za zmínku na CBC nebo že si třeba zaslouží vládní příspěvek. Jenže ve skutečnosti je pro ně taková představa silně nepříjemná. Stejně jako každá zmínka o tomto tématu (o zabíjení nenarozených dětí). To, co nečastěji uslyšíte od účastníků pochodu, by se dalo nazvat informovaným skepticismem. Proč, ptají se, je někdo automaticky vyloučen z veřejné debaty a označován za fanatika jen proto, že respektuje vědecké poznatky, které jasně říkají, že život začíná početím?

To je případná otázka. Přestože jsou pro-lifers odbýváni tím, že údajně staví své argumenty na víře a emocích, skutečnost je přesně opačná. Nenarozené dítě má svou vlastní DNA, zcela odlišnou od matky, od momentu početí. To je jediný vědecky a logicky zdůvodnitelný začátek lidského života. Jsou to naopak zástupci druhé strany, jejichž argumenty jsou založeny, když už ne na víře, tak přinejmenším na ideologii. (...)

Řada lidí, kteří dnes budou pochodovat ulicemi Ottawy, by vám potvrdila, že se setkali s umlčováním a urážkami jen proto, že do této debaty nabídli jiný úhel pohledu."

Pochod pro život, Ottawa 2009


Corenovy předpovědi se vyplnily. Jak píše kanadský pro-life server LifeSiteNews.com, většina kanadských médií o Pochodu pro život vůbec neinformovala. Nezmínila se ani o čtyřicátém výročí přijetí potratového zákona.

Jim Hughes z Campaign Life Coalition to dokonce nazval  "cenzurou".  V oficiální stížnosti adresované veřejnoprávní CBC píše, že

"...obzvlášť v případě stanice, která je financována z peněz kanadských daňových poplatníků (...) jde o ukázku etického a profesního selhání."

"Jak je možné, že CBC nedávno podrobně informovala o dvou stovkách anarchistů, kteří na Parliament Hillu demonstrovali za legalizaci marihuany, ale více než dvanáct tisíc lidí, kteří se shromáždili na Pochodu pro život, jí nestojí za zmínku?"

"Není to důkaz toho, že se v médiích měří dvojím metrem?"

To je samozřejmě pravda, v českých médiích to (až na čestné výjimky) nevypadá jinak.

CBC se o Pochodu pro život zmínila pouze ve svém regionálním vysílání. Věnovala mu 25 vteřin a více než dvanáctitisícový zástup popsala jako "několik set lidí".

Jim Hughes píše: "Jako jediné vysvětlení vidím, že CBC prostě nesouhlasí s naším názorem ohledně zabíjení nenarozených dětí."

Pochod pro život Ottawa 2009

Několik dní před konáním pochodu byla do kanadského parlamentu doručena petice, která požaduje právní ochranu lidského života od početí až do přirozené smrti. Petici podepsalo víc než 10 000 lidí, včetně několika členů parlamentu. Paul Szabo, který je poslancem za oblast Mississauga South, k tomu uvedl:

"Lidé, kteří podepsali tuto petici, chtějí poukázat na to, že Kanada je země s tradicí ochrany lidských práv, a že kanadská Listina základních práv a svobod zaručuje každému právo na život. Zároveň je to už čtyřicet let od 14. května 1969, kdy parlament umožnil zabíjet nenarozené děti; a od 28. ledna 1988 Kanada nemá vůbec žádné zákony, které by chránily právo na život nenarozených dětí. Lidé, kteří podepsali tuto petici, požadují, aby parlament přijal zákony, které budou chránit lidský život od početí až do přirozené smrti. "

Mary - Ellen Douglasová, která petici zorganizovala, řekla, že stále přicházejí nové petiční archy, které budou také parlamentu doručeny.

Aktualizace 19. 6. 2009 - LifeSiteNews.com informují, že petici už podepsalo více než 30 000 lidí a podpisy stále přibývají.

Pochod pro život Ottawa 2009

Další akcí, která se vztahuje ke čtyřicátému výročí zabíjení nenarozených dětí v Kanadě, je projekt kanadského Centre for Bio-Ethical Reform. CCBR najímá bilboardy a reklamní plochy a zveřejňuje fotografie dětí zavražděných při umělých potratech.

"Zabíjení nenarozených dětí je tolerováno proto, že se odehrává ve skrytu, že není lidem na očích," říká ředitelka CCBR, Stephanie Grayová. Když lidé vidí, že ve skutečnosti nejde o nic jiného než o kruté násilí na bezbranném dítěti, mnoho z nich podle jejích zkušeností změní názor na to, jestli by něco takového mělo být v civilizované společnosti akceptovatelné. Na webu CCBR je takových reakcí zveřejněna celá řada. A dokonce přicházejí i zprávy o dětech, které se tímhle způsobem podařilo zachránit.

CCBR samozřejmě dostává také negativní reakce od lidí, kteří si myslí, že by se takové fotografie neměly prezentovat na veřejnosti. Paradoxní je, že to jsou téměř výhradně lidé, kteří se zabíjením nenarozených dětí souhlasí.

"Pokud lidem vadí tyto fotografie, proč se nerozčilují také nad tím, co zobrazují? Ty obrázky jsou otřesné, protože roztrhat živé dítě na kusy nebo mu zaživa uříznout hlavu (což se děje při potratech) je otřesné."

"Nikoho z nás tyto obrázky netěší. Ale co je horší - to, že se někdo při tom pohledu cítí nepříjemně, nebo že jsou tímto krutým způsobem den co den zabíjeny nenarozené děti?"

"Pokud pohled na to nedokážeme snést, pak bychom to nejspíš neměli ani tolerovat."

Mimochodem, všichni členové CCBR jsou mladší než než 40 let. To znamená, že patří ke generaci, která se narodila až po zavedení potratů. Každý z nich mohl být v prvních měsících svého života legálně zavražděn.

V posledních letech ukazují průzkumy (nejenom) v Kanadě, že podpora pro-life hnutí začíná stoupat právě mezi mladými lidmi. Na letošním ottawském Pochodu pro život tvořili možná až polovinu všech účastníků.

Pochod pro život, Ottawa 2009

Vražda nenarozeného dítěte by neměla být jen nelegální - měla by být NEMYSLITELNÁ.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře