Texaský ultrazvukový zákon vstupuje v platnost

15. březen 2012 | 10.00 |

UltrazvukV americkém státě Texas v těchto dnech vstupuje v platnost zákon, který má potenciál výrazně snížit počet umělých potratů.

Zákon požaduje, aby každá žena, která žádá o usmrcení nenarozeného dítěte, dostala plné a medicínsky správné informace o stupni jeho prenatálního vývoje. Potratář je povinen provést ultrazvuk a dát ženě možnost, aby se na něj podívala. Totéž platí o možnosti poslechnout si tlukot srdce nenarozeného dítěte. Zároveň musí matce detailně vysvětlit, v jakém stádiu vývoje se její dítě nachází. 

Poté je požadována 24-hodinová čekací lhůta, než může být "zákrok" proveden.

Iniciátoři zákona vycházeli ze studií, které ukazují, že většina žen podstupujících umělý potrat nemá buď žádné, nebo velmi zkreslené informace o prenatálním vývoji svého dítěte.

Předpokládá se, že díky zákonu dojde ke snížení počtu umělých potratů. Podle zkušeností center pro těhotné ženy v tísni se 70 - 80% matek, které dostaly možnost vidět své dítě na 3D ultrazvuku, rozhodne nechat dítě žít. Texaský zákon však nespecifikuje, jaký typ ultrazvuku mají potratáři používat, proto je pravděpodobné, že to nejčastěji bude klasický "2D" ultrazvuk.

Elizabeth Graham, ředitelka pro-life organizace Texas Right to Life, přesto odhaduje, že by počet umělých potratů v Texasu mohl klesnout až o třetinu. To by znamenalo 25 000 zachráněných dětských životů ročně.

Zákon měl původně vstoupit v platnost již v říjnu 2011. Ihned poté, co byl schválen, jej však skupina pro-potratových aktivistů napadla u soudu. Podle žaloby zákon tím, že potratáři ukládá povinnost informovat matku o prenatálním vývoji dítěte, porušuje právo na svobodu slova a je proto v rozporu s ústavou. Soud v lednu 2012 žalobu zamítl.

 Nenarozené dítě na 3D/4D ultrazvuku.

Přijetí zákona i rozhodnutí soudu vyvolalo ostré reakce pro-potratových organizací. Ředitelka největšího řetězce potratových klinik v USA Planned Parenthood označila zákon za "odporný" (abhorrent) a den, kdy soud zamítl žalobu, za "hrozný den pro texaské ženy". Podle mluvčí další pro-potratové organizace NARAL je zákon "extremistický".

Proč tak silná slova? O čem vypovídají?

Potratová lobby nechce počet umělých potratů snižovat. Potraty jsou "zboží", které prodávají. Matematika je tu smutně jednoduchá: zabité dítě znamená zisk. A každé dítě, pro které matka zvolí život, ušlý zisk. Proto se potratáři snaží všemi prostředky zabránit přijetí zákona, u nějž existuje reálná naděje, že počet zabitých nenarozených dětí významně sníží.

Oblíbený slogan o svobodné volbě je jen prázdná fráze. Má-li člověk volit skutečně svobodně, musí znát všechny relevantní informace. Zákon, který požaduje, aby každá žena dostala plné a nezkreslené informace o svém nenarozeném dítěti, však potratáři odmítají.

Ultrazvukové vyšetření před potratem přitom všechny potratové "kliniky" již dnes standartně provádějí. Ženy však až dosud neměly možnost se na obrázek svého dítěte podívat. Právě toho se totiž potratová lobby bojí: kdyby ženy měly všechny informace, většina z nich by zabití vlastního dítěte odmítla.

 Tlukot srdce 8 týdnů starého nenarozeného dítěte.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře