HDlive - nová ultrazvuková technologie

5. březen 2012 | 10.00 |

Jeden obrázek vydá za tisíc slov. Málokterá věc pomohla hnutí pro-life tolik jako rozvoj technologií umožňujících zobrazení nenarozeného dítěte v děloze.

Když se v 70. letech objevil klasický "2D" ultrazvuk, znovu se rozproudila debata o etičnosti zabíjení nenarozených dětí, kterou už mnozí považovali za uzavřenou. Známý potratář Bernard Nathanson, ředitel největší potratové "kliniky" v USA, uzavřel svou praxi a stal se zastáncem práva na život. "Když jsem viděl nenarozené dítě na ultrazvuku - jak se hýbe, polyká plodovou vodu, spí a probouzí se - už jsem nemohl pokračovat v tom, co jsem dělal."

Nathanson později natočil dokumentární film Němý výkřik, jehož součástí je ultrazvukový záznam potratu 12-ti týdenního nenarozeného dítěte. Na záběrech je zřetelně vidět, jak dítě uhýbá před přístrojem, který ho má zabít, než je zaživa roztrháno na kusy.

Rozšíření 3D ultrazvuků v posledních deseti letech přineslo další poznatky o životě před narozením. Podle údajů amerických center pro těhotné ženy v tísni (crisis pregnancy centers) se 70% - 80% matek, které dostaly možnost vidět své dítě na 3D ultrazvuku, rozhodne zrušit plánovaný potrat a nechá dítěti život.

Nejnovější technologií je HDlive ultrazvuk, který firma GE představila teprve nedávno. HDlive nabízí ještě realističtější zobrazení dítěte v děloze, než dosud používané metody. Zatím se ještě běžně nepoužívá, ale jsem si jistá, že o něm brzy hodně uslyšíme.

Share

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře