Biologie prenatálního vývoje

17. duben 2012 | 10.00 |

Informace o prenatálním vývoji dítěte - objektivní, vědecky podložené a zároveň podané přístupnou formou. Právě to nabízí dokumentární film Biologie prenatálního vývoje, který vytvořila americká organizace The Endowment for Human Development ve spolupráci s National Geographics. Dokument je k dostání i v České republice.

Film zachycuje celé prenatální období života, od početí po narození. Autoři použili šest různých zobrazovacích technik, včetně pořízení videozáznamu přímo v děloze těhotné ženy.

Věděli jste, že...

  • v okamžiku početí vzniká nový lidský jedinec, který má svou vlastní, jedinečnou DNA, odlišnou od DNA otce i matky? Tento genetický kód lze použít k identifikaci po celou dobu života.
  • srdce začíná bít pouhé tři týdny po početí? V době, kdy se dítě narodí, už má jeho srdce za sebou 54 milionů úderů.
  • v šesti týdnech embryo začíná vykonávat spontánní i reflexivní pohyby? Když se dotknete jeho hlavy, ucukne.
  • v šesti týdnech již lze zachytit mozkové vlny embrya na EEG?
  • i embrya stará pouhých sedm týdnů mohou mít škytavku?
  • v osmi týdnech dává 75% embryí přednost používání pravé ruky? Polovina ze zbylých 25% preferuje levou ruku a druhá polovina používá obě ruce rovnoměrně. Jde o nejranější období, kdy byla u člověka pozorována pravo- či levorukost.
  • embryo staré pouhých osm týdnů má již více než 90% anatomických struktur, které bude mít v dospělosti?

Biologie prenatálního vývoje získala celkem deset ocenění udělovaných na poli dokumentárních filmů. Kvalitu dokumentu potvrzují také doporučení expertů v příslušných oborech, podle nichž je film vhodný i jako doplňkový materiál při výuce na lékařských fakultách. Přestože kvalitních dokumentů o prenatálním období lidského života existuje více, Biologie prenatálního vývoje je jedinečná právě díky použití videozáznamu nenarozeného dítěte, natočeném přímo v děloze těhotné ženy. To zatím žádný jiný dokument nenabízí.

Na stránkách EHD je zveřejněn celý transkript filmu včetně rejstříku. Divák si tak ke každému tvrzení, které ve filmu zazní, může dohledat zdroj.

Pro úplnost zdůrazňuji, že dokument Biologie prenatálního vývoje nevytvořilo hnutí pro-life. Organizace EHD deklaruje neutralitu, pokud jde o všechna kontroverzní bioetická témata. Totéž platí o National Geographics.

Kde lze dokument Biologie prenatálního vývoje získat?

• V České republice si lze DVD s filmem objednat u Hnutí Pro život ČR. (Sekce Nabídka materiálů -> Filmy)

• Druhou možností je zhlédnutí dokumentu přímo na stránkách EHD.

      1. Zadejte do pro prohlížeče adresu www.ehd.org
      2. Zvolte rubriku Multilingual Illustrated DVD


EHD

      3. V sekci Choose Language si zvolte jazyk titulků (Czech - české; Slovak - slovenské)

EHD

Biologie prenatálního vývoje nabízí fascinující pohled na život dítěte před narozením. Jak zazní v úvodu filmu, dynamický proces, během kterého se lidská zygota, tedy jediná buňka, stane dospělým jedincem se 100 bilióny buněk, je pravděpodobně nejpozoruhodnějším jevem v celé přírodě.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře