25. březen - Den nenarozených dětí

25. březen 2009 | 17.18 |

UltrazvukJe to smutný paradox - nikdy jsme o vývoji a životě nenarozeného dítěte v děloze neměli tolik informací jako dnes, a přitom jsme se nikdy nechovali k nenarozeným dětem tak krutě a nelidsky jako dnes. 

Dnešní věda ví bezpečně, kdy začíná lidský život - v okamžiku početí (oplození).  Při spojení zárodečných buněk matky a otce. Když se 23 chromozomů ze spermie spojí s 23 chromozomy z vajíčka, vznikne nová lidská bytost. Je to jedinečná lidská bytost, neboť žádná taková lidská bytost nikdy předtím neexistovala a žádná taková bytost nikdy nebude znovu existovat. Geneticky se naprosto odlišuje od těla otce nebo matky. Život každé jednotlivé lidské bytosti, každého člověka, začal jeho početím.

Nenarozené miminko už v první fázi života (odborně nazývané zygota) obsahuje všechny potřebné informace pro každý detail tělesného vývoje - pohlaví, barvu vlasů a očí, výšku, odstín pleti, atd. Nic už k němu nebude přidáno, potřebuje "jen" vyrůst.

A to se v prvních fázích života děje velmi rychle. Základy mozku, míchy a nervových uzlin jsou vytvořeny už 20. den života.

Tři týdny po početí začíná nenarozenému dítěti tlouct srdce.

28. den jsou založeny základy obratlů, lebečních kostí, svalů a začínají být zřetelné základy očí, uší, rukou a nohou.miminosedmý tt

V šestém týdnu těhotenství se už dají zaznamenat mozkové vlny nenarozeného dítěte. Mozek kontroluje na čtyřicet základů kosterních svalů, nervy prorůstají do základů vnitřních orgánů. Formují se čelisti a základy zubů. Koncem druhého měsíce žaludek vytváří žaludeční šťávu a začaly fungovat ledviny.

V devíti týdnech se miminko v děloze už čile pohybuje. "Poskakuje"  v plodové vodě, máchá rukama, tahá za pupeční šňůru, kope, otáčí hlavičkou, otevírá pusu a protahuje se.  Brzy začne polykat plodovou vodu a cucat si paleček.

Ve třetím měsíci se také vytvářejí papilární linie podmiňující jedinečné otisky prstů. Oční víčka srůstají, aby chránila vyvíjející se oči dítěte, které jsou již citlivé na světlo a otevřou se znovu koncem 7. měsíce. Kdyby se někdo dotkl jeho dlaně, sevře ruku v pěst. Všechny orgány a orgánové systémy jsou již kompletně vytvořeny a potřebují "jen" dozrát.

6_vyvoj            Dvanáct tt noha            dvanáct tt prsty            dvanáct tt ruka

V 16. týdnu nenarozené dítě měří asi 14 cm a váží okolo 200 gramů. Slyší, vnímá matčin hlas a tlukot jejího srdce, ale i vnější zvuky. Vědci, kteří do dělohy těhotné ženy vsunuli hydrofon, zaznamenali zvuk, který se podobá zvuku atmosféry v obývaném bytě. Dítě slyší oběh krve v matčiných žilách, zvuky, které vydávají její žaludek a střeva i její vlastní hlas, který prochází tkáněmi, kostmi a tekutinou, a hlasy ostatních lidí v místnosti. Tep nenarozeného dítěte se zpomaluje, když slyší hlas matky, z čehož zřejmě vyplývá, nejen že nenarozené dítě slyší a poznává ten zvuk, ale hlas matky ho uklidňuje.

16 týdnůV osmdesátých letech bylo zkonstruováno krmicí zařízení, které umožňovalo miminku pít rychleji, slyší-li ve sluchátkách určité zvuky, a pomaleji, slyší-li něco jiného. Prostřednictvím této technologie bylo zjištěno, že už několik hodin po porodu dává novorozeně přednost hlasu své matky před hlasem cizích lidí. Znamená to, že se muselo seznámit s hlasem své matky a zapamatovat si ho během měsíců v jejím těle. Nedávno bylo dokonce zjištěno, že nově narozené dítě má raději pohádku, kterou mu matka opakovaně předčítala před narozením, než novou pohádku, kterou mu začala číst až po narození! Stejné výsledky byly zaznamenány i u hudby - novorozené miminko jinak reaguje na skladby, které jeho maminka poslouchala v těhotenství, a jinak na hudbu, kterou nezná.

U nenarozeného dítěte se také střídá cyklus spánku a bdění. Během spánku REM se pohybují oči nenarozeného dítěte rychle sem a tam jako u dospělého a mnoho vědců je přesvědčeno, že dítě sní. Vědci se domnívají, že nenarozené děti mají sny o tom, co znají - o pocitech, které zažívají v těle matky.

Ve 20. týdnu těhotenství dítě měří asi 20 cm a váží okolo 450 gramů. Díky pokročilé lékařské péči je již možné dítě zachránit, pokud dojde k předčasnému porodu. V České republice se však umělé potraty legálně provádějí až do 24. týdne! V tomto případě už není pochyb o tom, že se jedná o vraždu.  (odkaz)

      Děťátko 20. týden                  Paleček

Koncem 24. týdne fungují kožní potní a mazové žlázy. Jemnou kůži dítěte chrání před vlivem amniové tekutiny zvláštní tukový povlak - mázek (vernix). V sedmém měsíci má již mozek dítěte tolik buněk, kolik jich bude mít při porodu. Dítě využívá čtyři smysly - zrak, sluch, chuť a hmat. Do podkožního vaziva se začíná ukládat tuk jako izolace i jako zásoba energie. Plynule se zvyšuje tvorba protilátek. Dítě spolyká nejméně čtyři litry amniové tekutiny denně. Často má škytavku. Čirá amniová tekutina se každých 24 hodin asi osmkrát vymění.

Děťátko - dvě fotkyV  devátém měsíci srdce přečerpá 1136 litrů krve denně. Ke konci tohoto měsíce je miminko připraveno na porod, který je navozen zvláštním signálním řetězcem řízeným mozkem dítěte. Narozením dítěte se jeho vývoj pochopitelně nezastaví. Několik měsíců po porodu ještě dozrávají mozkové buňky a smyslové orgány - například oči jsou zcela vyvinuty až několik měsíců po narození. A v následujících letech bude dítě ještě růst a vyvíjet se k nepoznání...

Dnes již víme, že nenarozené dítě v děloze není žádný "shluk buněk", ale žijící a vnímající lidská bytost. 25. březen byl vyhlášen Dnem nenarozeného dítěte. Věnujme svou vzpomínku dětem, které se ho nedožily, protože byly před narozením zabity.

Fotografie dětí, které byly zabity před narozením

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Moderované komentáře

RE: 25. březen - Den nenarozených dětí princezna®svetu.cz 16. 04. 2009 - 18:41
RE(2x): 25. březen - Den nenarozených dětí pro-zivot 17. 04. 2009 - 18:55
RE: 25. březen - Den nenarozených dětí pro-zivot 02. 11. 2009 - 09:19