Největším nepřítelem potratového průmyslu je věda

1. prosinec 2010 | 22.00 |

Z rozumového hlediska, z hlediska přísně vědeckého se mi jeví, že tento oddělený člověk, tato jednotlivá osoba vznikla v okamžiku početí. Tento závěr se nemusí líbit, nemusí být vhod; ale nedokázal jsem nalézt žádné důkazy, že by lidský jedinec započal kdykoli později.

R. B. Zachary, Sheffield University

Představte si mladou zastánkyni potratů, která se ponoří do učebnic embryologie, aby našla jasné a vědecky podložené argumenty proti těm, kteří - jak je přesvědčena - staví své názory na pouhé víře a neracionálních předsudcích. Ke svému šoku zjistí pravý opak a to změní celé její další směřování.

Přesně tohle se přihodilo Kathy Ireland. Bývalá supermodelka a v současnosti matka v domácnosti a autorka populárně naučných knížek před časem vystoupila v pořadu Mikea Huckabeeho (televize FOX News), kde vysvětlila, co ji před lety přimělo změnit názor na umělé potraty. Myslím, že je to brilantní shrnutí toho, za čím jako hnutí pro-life stojíme a proč.

MIKE HUCKABEE: Jsme tu zpátky s Kathy Ireland, autorkou bestselleru Real Solutions for Busy Mums (Skutečná řešení pro zaneprázdněné mámy), což je kniha rad pro maminky na mateřské. Ale když se vrátím zpátky k vašemu osobnímu životu, je tu jedna věc, která mi připadá fascinující. A vy se k tomu navíc otevřeně hlásíte, což je u celebrit velmi nebvyklé, protože ty obvykle nechtějí s takovými "kontroverzními" tématy nic mít. Vy jste kdysi byla zastánkyní potratů, ale později jste se stala velmi jednoznačně pro-life. Co vás přimělo změnit názor? Kdy byl ten okamžik, kdy jste si řekla: "JE TO LIDSKÁ BYTOST"?

KATHY IRELAND: Když jsem jsem se podívala do lékařských knih a viděla vědecké důkazy, že lidský život začíná početím. Jak už jsem tu zmínila, v té době jsem se už dlouho považovala za křesťanku. Ale i přesto, že jsem byla křesťanka, jsem byla velmi silnou zastánkyní potratů. Vždycky jsem bojovala - a vždycky budu - za práva žen. Proto jsem si říkala, že i když já sama bych to nejspíš neudělala, kdo jsem, abych nutila svůj názor někomu jinému? Je to tělo ženy, tak je to koneckonců její věc.

Takže když jsem zaujala tenhle postoj, ponořila jsem se do lékařských knih a vědeckých publikací, abych měla víc argumentů. Co jsem zjistila, je, že v okamžiku početí začíná život nové lidské bytosti. V okamžiku početí vzniká jedinečná DNA toho konkrétního člověka, je rozhodnuto pohlaví, je určena krevní skupina, dokonce i o otiscích prstů, které jsou u každého člověka jedinečné, je rozhodnuto už v tomto okamžiku.

Zvedla jsem telefon a zavolala do [největší americké organizace propagující a provádějící potraty] Planned Parenthood a říkám jim: "Musíte mi pomoct, ukažte mi svoje nejlepší argumenty!". A jejich nejlepší argument byl, že "to" je jenom shluk  buněk, a že když to uděláte včas, tak "to" dokonce ještě ani nevypadá jako miminko. 

Dovolte, ale my všichni jsme "shluky buněk". Nenarozené dítě nevypadá jako novorozenec stejně jako novorozenec nevypadá jako puberťák a puberťák nevypadá jako senior. Nenarozené dítě vypadá přesně tak, jak má lidská bytost v tomto stádiu života vypadat. Lidé v průběhu života rostou a mění se, ale pořád jsou to oni, pořád to jsou lidé.

Někteří lidé říkají, že když to uděláte v určitém stádiu, je to ještě v pořádku. [Jde o názor vycházející z Haeckelovy teorie o rekapitulaci. Haeckel tvrdil, že ontogeneze opakuje fylogenezi, tj. že dítě v matčině lůně postupně projde stádii ryby, plaza, nižšího savce atd. až se nakonec vyvine v člověka. To znamená, že když zabijete nenarozené dítě v určitém stádiu vývoje, nezabijete člověka, ale např. rybu. Tato teorie byla mnohokrát vyvrácena jako zcela nesmyslná, ale zastánci potratů s ní stále běžně argumentují.]

Podle zákona biogeneze každý život pochází z již existujícího života a každý druh přivádí na svět potomky svého vlastního druhu. To znamená, že člověk nemůže zplodit nic jiného, než zase jenom člověka. Takže není pravda, že nenarozené dítě začne svůj život jako nějaký živočišný druh a pak se náhle promění v člověka, někde v průběhu vývoje.

Jiní lidé zase tvrdí, že nenarozené dítě je část těla matky. Podívejte se, je tu padesátiprocentní pravděpodobnost, že to dítě, které nosí pod srdcem, je chlapec. A tudíž má penis. A ženy, pokud vím, penis nemají. Takže to není rozhodování "o svém těle", není to část jejího těla. [Dodejme, že nenarozené dítě má už od okamžiku početí svou vlastní DNA, která se liší od DNA matky i otce a která mu zůstane po celý život.]

Před narozením, po narození

A tady by měla být hranice. Já opravdu věřím, že pokud nenarozené dítě není člověk, pak můžete mít tolik potratů kolik chcete, naprosto bez omezení a naprosto bez jakéhokoliv důvodu. Na druhou stranu, pokud nenarozené dítě je člověk, pak žádný důvod není dostatečný, kromě případů, kdy je ohrožen život matky. Ale tady není vaším záměrem zabíjet, ale zachránit život! Jsem přesvědčená, že každý potrat má nejméně dvě oběti, dítě a matku. Pro mnoho žen je to velmi traumatizující zážitek, mnoho žen vůbec nedostane adekvátní informace o prenatálním vývoji dítěte apod. Proto bychom je zejména my křesťané neměli odsuzovat, ale snažit se jim pomoci.

Ale především si myslím, že by tohle téma nemělo být součástí politické ideologie, ale mělo by zůstat v rukou vědy. I lidé, kteří nejsou věřící, můžou chápat, že zabít nevinného člověka je morálně špatné. A proto si nedělám žádnou hlavu s tím, že "vnucuju" svoje "názory" ostatním. 

MIKE HUCKABEE: Věda v téhle věci mluví naprosto jasně, Kathy. A musím říct, že vaše argumentace je pravděpodobně jedna z nejlepších a nejpropracovanějších, jaké jsem kdy slyšel. Nejenom od celebrity, ale od kohokoliv.

Chtěl bych se zeptat, jestli vám to někdy ubližuje ve vašem osobním životě? Protože lidé tyhle věci prostě nechtějí slyšet?

KATHY IRELAND: Děkuji vám. Když mluvíme o lidském životě, je pro mě tohle naprosto nepodstatné. Chci říct - ano, setkávám se s tím, ukázalo se to i na tomto turné [k vydání knížky], kdy mi zrušili několik pořadů, kde jsem měla vystupovat, stalo se mi to i při vydání mé předchozí knížky... Ano, je pravda, že někteří lidé prostě nechtějí slyšet fakta.

Video zachycuje druhou část rozhovoru, celý pořad je možné zhlédnout na webu televize FOX News. Jedná se o můj vlastní amatérský překlad.

Kdykoliv slyším nebo čtu, jak zastánci umělých potratů lají jejich odpůrcům do "tmářů", vzpomenu si na starý vtip, který praví, že největším úspěchem Rakušanů je to, že přesvědčili svět, že Hitler byl Němec a Mozart Rakušák (ve skutečnosti to bylo obráceně). Totéž se dá říci i o zastáncích umělých potratů . I jejich největším úspěchem je poměrně rozšířená představa, že jsou zastánci vědeckého pokroku a že odpůrci zabíjení nenarozených dětí jsou tmáři. I zde je to ve skutečnosti přesně obráceně.

Ignác Pospíšil

Zpět na hlavní stranu blogu