USA podpoří KLDR a v Rakousku se mluví rakousky

26. listopad 2010 | 22.30 |

Palin 2012Zřejmě žádné noviny, bulvární ani seriózní, se dnes bez té zprávy neobešly. Konzervativní politička a někdejší republikánská kandidátka na viceprezidentku, Sarah Palinová, se v rozhlasovém rozhovoru přeřekla a prohlásila, že "USA musí podpořit svého spojence, Severní Koreu".

Ze záznamu rozhovoru je naprosto zjevné, že šlo o obyčejné (i když trochu trapné) přeřeknutí, které se čas od času přihodí každému. Přesto tato "událost" zaujala novináře natolik, že se jí zaobírají už druhý den. Považte, Palinová slibuje podporu Severní Koreji! To snad není pravda! Je neskutečně hloupá. Má šílené mezery. Měla by si zopakovat zeměpis. Měla by si zopakovat dějepis. Měla by si zopakovat první třídu. Jak něco takového vůbec může uvažovat o prezidentské kandidatuře?!

Server Weasel Zippers před časem zveřejnil článek nazvaný Co kdyby George Bush... Upozorňuje v něm na obrovský rozdíl v přístupu médií k drobným (i méně drobným) přehmatům minulého a současného prezidenta. Dosaďte si místo George Bushe Sarah Palinovou, a máte totéž v bleděmodrém.

Kdyby to byl George Bush [a ne Barack Obama], kdo by vtipkoval o tom, kolik peněz nás stojí uspořádání Speciální olympiády, také by vám to připadalo v pořádku?
Kdyby to byl George Bush, kdo by dal Gordonu Brownovi při státní návštěvě sadu levných a špatně zformátovaných DVD, zatímco sám by dostal pozorně vybraný a historicky cenný dar, také by vám to připadalo v pořádku?
Kdyby to byl George Bush, kdo by britské královně daroval iPod s nahrávkami svých projevů, považovali byste to za trapný projev narcismu a nedostatku vkusu?
Kdyby to byl George Bush, kdo by při státní návštěvě Rakouska mluvil o neexistující "rakouštině", také byste nad tím mávli rukou jako nad nepodstatným přeřeknutím?
Kdyby to byl George Bush, kdo by před mexickým velvyslancem mluvil o "Cinco de Cuatro" místo "Cinco de Mayo" [mexický svátek], a to opakovaně, nepovažovali byste to za trapné faux pas?
Kdyby to byl George Bush, kdo by špatně napsal slovo advice, otloukali byste mu to při každé příležitosti o hlavu jako důkaz toho, jaký je to tupec? (Přesně tohle potkalo bývalého republikánského viceprezidenta Dana Quayla. Nepostradatelnou informaci o tom, že jednou před publikem špatně vyhláskoval slovo potato, najdete i na Wikipedii.)
Kdyby to byl George Bush, kdo by spálil 9 000 galonů paliva, aby na Den Země přiletěl vysadit jeden jediný strom, neoznačili byste ho za pokrytce?
Kdyby to byl George Bush, který by se jako první prezident ani při jedné tiskové konferenci nedokázal obejít bez teleprompteru, smáli byste se tomu a tvrdili byste, že je to další důkaz, jak je hloupý a ovládaný jako loutka těmi za scénou?
atd. atd. atd.

O Bushově údajné hlouposti byly popsány tuny papíru. Pamatuju si, že jedny (dejme tomu) noviny, které se svého času zadarmo rozdávaly v pražském metru, kvůli jeho "výrokům" dokonce zavedly samostatnou rubriku. Dodneška jsem však nezaznamenala žádnou rubriku s názvem "Lidičky, to nebudete věřit, co ten hloupý Obama zase plácnul".

Samozřejmě, že tohle všechno jsou víceméně drobnosti. Podstatné však je, že většinová média skutečně neměří stejným metrem. Zaujatost se nemusí nutně projevovat přímo lhaním či překrucováním faktů - stačí se o některých nepohodlných věcech prostě nezmiňovat, a jiným zase věnovat nepřiměřenou pozornost. Pokud se tak média chovají v případě takovýchto "minikauz", vzbuzuje ve mně docela značné obavy představa, jak to asi vypadá, když jde o skutečně podstatné věci.

PS: Malý test - po zadání hesel sarah palin north korea strýček Google nabídne 35 100 000 odkazů. Heslům barack obama austrian language odpovídá 662 000 odkazů, přičemž po zběžném prohlédnutí prvních tří stran to vypadá, že většina z nich vede na konzervativní weby, které se ptají, proč o tom mainstreamová média nepíší, když tak ráda informovala o podobných kiksech G. W. Bushe. Zřejmě tu bude mít vliv i to, že jde o různě staré zprávy, ale i tak to myslím o něčem vypovídá.

Palin, Obama a média

Obama a média

Palinovi a média

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře